Шарена приврзок во форма на риба

Шарена приврзок во форма на риба

Ако ви се допаѓа материјали за рециклирање ова е одлична идеја. Со кутии за јајца, можете да направите мали чинии каде што децата ќе можат да сечат. Потоа ќе користиме акрилна боја за да го обоиме секој од картоните.

Потоа ќе се формира забавна структура со форма на риба Овој занает е одличен за да можат и децата да го обесат ова животно. Дали сакате да знаете како се прави тоа?

Материјалите што ги користев за овој приврзок во форма на риба:

 • Картон со шуплини, во овој случај идеален е оној за кутиите со јајца. Ни требаат 7 шуплини.
 • 8 различни бои на темпера. Во овој занает избравме: бела, црна, розова, портокалова, жолта, розова, портокалова, зелена и сина.
 • Дебела четка за боење и тенка четка.
 • Декоративно јаже.
 • Остро дрвен стап за пробивање на парчињата.
 • Ножици
 • Парче украсна хартија за правење етикета.
 • Удар со мала дупка.
 • Две големи пластични очи за занаети.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Исековме седум шуплини на картоните. На сите мораме да им дадеме заоблен облик, но само еден, ќе ви оставиме неколку долги шила околу неа. Овие врвови ќе бидат оние што ќе ја симулираат опашката на рибата.

Втор чекор:

Ги фарбаме чиниите што сме го исечени. Секој од различна боја. Садот кој е поголем со врвовите на страните ќе го обоиме црно. Потоа кога ќе се исуши ќе насликаме неколку бели ленти.

Трет чекор:

Го избираме садот обоен во црвено и двете очи ќе ги залепиме со помош на врел силикон.

Шарена приврзок во форма на риба

Четврти чекор:

Со помош на остриот стап ги пробиваме чиниите правејќи централна перфорација.

 

Петти чекор:

Го земаме јажето и го поминавме кај што сме прободеле. Долу оставаме доволно јаже за да можеме да ставиме етикета дека со слободна рака ќе сечеме. Оваа етикета ќе ја пробиеме со машината за удирање и исто така ќе го поминеме јажето и ќе го заврземе. Ќе имаме на ум да го врземе црниот сад што е долу за да не се спушти целата структура.

Чекор шест:

Идејата е дека структурата е целосно фиксирана, Оставете малку конец да виси и на крајот закачете ја етикетата. За да можеме да ја обесиме оваа риба, ќе оставиме и јаже нагоре и ќе и дадеме мала форма за да може да се закачи.

Шарена приврзок во форма на риба


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.