Принцези од картон

Принцези од картон

Cuteе ви се допаднат овие слатки принцези направени со рециклирани картонски цевки. Со малку генијалност, боја, волна и неколку детали можеме да ги направиме овие скапоцени кукли за украсување на кој било агол од детската соба. Нивните тутуси и косата направени со волна ќе бидат убавиот дел од овие принцези толку лесно да се направат. Theе разговараме за упатствата подоцна, но имате и видео за демонстрација за да не изгубите детали.

Материјалите што ги користев се:

 • Две картонски цевки за рециклирање
 • Светло розова, темно розова и сина акрилна боја
 • Црн маркер
 • Црвен маркер
 • Фина портокалова волна
 • Фино розова волна
 • 3 мали мини гуми
 • Пастелно обоена туту ткаенина. Јас го купив од фиба за деца
 • Silverвезда од сребрена ткаенина за украсување
 • Розова помпон
 • Мал машина за дупки
 • Топол силикон со пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние ги насликаме цевките: во горниот дел ја обојуваме областа каде што ќе одат лицата, со светло розева боја. Во остатокот од телото го обојуваме делот каде ќе одат нивните фустани, во овој случај цевка сина боја и друга картонска розова боја.

Втор чекор:

Willе ги насликаме лицата со црн маркер. Beе биде забавно како ќе ги нацртаме очите со големи трепки и нивните насмевки со црвен маркер.

Трет чекор:

Willе сториме сè дупки со машина за умирање На врвот на цевката, овие дупки ќе бидат онаму каде што ќе ја поминеме волната и ќе ја формираме косата на нашите принцези. Cutе исечеме парчиња волна долга 12-15 см, ќе изброиме и исечеме парчиња колку што сме направиле дупки.

Четврти чекор:

Кога ја пресметувате нејзината должина што ја имате преклопете го на половина. Ова преклопено парче волна ќе биде она што ќе биде поставено во внатрешноста на дупките, каде што ќе ги собереме. Како ќе се формира дупка за копчиња, ќе го ставиме другиот крај на волната и ќе го повлечеме така што ќе остане прицврстен како јазол.

Петти чекор:

Кога ќе ги врземе сите парчиња волна, во една од принцезите ќе се обидеме да формираме редица а во другата принцеза ќе се обидеме формираат две плетенки страни. Сè што формираме, го врзуваме со двете мини гуми за џвакање малку

Чекор шест:

Туту ние ќе го поставиме пред и во центарот на фустанот. Willе го залепиме со врелиот силикон. Истото ќе го сториме и со другата принцеза каде ќе го залепиме другото парче туту и ​​ќе ги украсиме двете принцези со розова помпон и украсна starвезда.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.