Природни кесички со мирис за домот

Во овој занает ќе направиме два вида кесички со природен мирис да им дадеме многу добар мирис на нашите соби или фиоки.

Дали сакате да видите како да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите природни торби со мирис

 • Кеси со крпа, колку што сакаме
 • Исушена лаванда
 • Свеќи
 • Есенцијално масло од мирис што најмногу ни се допаѓа, во мојот случај користев портокал и лимон.

Рацете на занает

Торба 1

 1. Оваа торба со мирис е многу едноставна, само мораме земете исушена лаванда и исечкајте ја со рацете за да ја ставите во вреќа. Во мојот случај, ја зедов лавандата од мојата градина, но можете да ја најдете исушена во цвеќарниците. Ако сакате да го нагласите мирисот на лаванда, може да ставите капка есенцијално масло од лаванда и во вреќата. Не ставам есенцијално масло од лаванда и сепак мириса многу.

 1. Ја затвораме торбата и ја ставаме во фиока за да ја ароматизираме облеката.

Торба 2

 1. Toе направиме миризливи свеќи. За тоа Chopе исецкаме свеќи со различна боја и ќе го ставиме во бан-мари. Кога ќе бидат откажани, ќе додадеме есенцијално масло што ги избравме. Ние се промешува со стап.
 2. Ставивме во калап стопениот восок и оставете го добро да се излади.
 3. Можете да го видите овој пост за да направите миризливи свеќи со есенцијални масла: миризлива свеќа од комарец.
 4. Еднаш ладно, ние се расплетуваме и ние го исекуваме восокот на квадрати.

 1. Овие мали плоштади ги ставаме во вреќи и ги ставаме во области каде што се движат, на пример на вратите. Во мојот случај, ќе ги ставам во внатрешноста на копчето за бања. Значи, секогаш кога вратата ќе се отвори и затвори, торбата ќе се движи и мирисот на восок ќе се шири.
 2. Кога не мириса или многу малку мириса, само треба да ги разделите восочните коцки.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.