Разберете ги поделбите со занает

Здраво на сите! Денес ќе одиме направете го овој корисен занает за да ги разберете поделбите на едноставен начинИсто така, ќе помогне да се извршат овие поделби за да се прават вежби по математика. Совршен е за деца кои почнуваат да учат поделби или за оние кои не ја разбираат целосно нејзината корисност.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе треба да ги направиме овој занает за да ги разбереме поделбите

 • Различни картони
 • Мала празна кутија или чаша со јајца
 • Хартија, картон или пост-тоа
 • Мали топчиња или семиња
 • Кутер
 • Тијарес
 • Лепак
 • Чувствувани пенкала

Рацете на занает

Можете да видите како да го направите овој занает чекор по чекор на следното видео:

 1. Најпрво ние ќе исечеме картон со големина што ја претпочитаме бидејќи тоа ќе биде основата на нашиот занает. Ние исто така можеме да му ја дадеме формата што ја сакаме, но препорачувам квадрат или полу-обем.
 2. Откако ќе ја имаме нашата база, Toе нацртаме половина круг во центарот, опкружувајќи го со десет мали кругови. Сега сечеме со секач сите овие цртежи за да се направи простор за тој простор.
 3. Празната кутија ќе ја пресечеме на половина приближно за да добиеме мал контејнер дека ќе лепиме под полуобемот.
 4. Со друг картон или обоен картон ќе направиме втора основа и ќе ја залепиме под картонот што сме го правеле порано, на овој начин ќе се покријат сите празнини.
 5. По желба можеме да исечеме мали ленти од картон за да лепиме околу исечените кругови да се направи еден вид мал wallид. Тоа е опционално, бидејќи дебелината на самиот картон треба да биде доволна, но во случај да не биде, можете да го направите ова за да спречите семки или топчиња да се движат.
 6. Ние лепиме блок пост-тоа до кутијата со контејнерот и ги запишуваме броевите од 1 до 10 по ред во секој од круговите.
 7. Можеме да украсиме ако сакаме картон.

И подготвени! Ние веќе можеме да поделиме со разбирање што правиме.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.