Разликувајте ги клучевите од синџирот на клучеви на едноставен начин за децата

¡Хола тодос! Овој занает е дизајниран за деца кои почнуваат да користат клучеви и за да можат да ги разликуваат, но се користи и за оние луѓе кои носат клучеви полни со клучеви и тоа е полесно за употреба.

Дали сакате да знаете како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни бидат потребни

 • Прстен или прстен за клуч
 • Llaves
 • Една лента од ткаенина или ткаенина лента по клуч (Секоја лента е со различна боја). Ако немаме, можеме да ги направиме со сечење ленти од стара маица и истегнување за да останат засукани како хурито.
 • Пиштол за топол лепак или силен лепак

Рацете на занает

 1. Ние земаме лента и ја врзуваме да го затвори.
 2. Ја поминуваме лентата низ клучот и ја оставаме закачена како што може да се види на сликата подолу.

 1. Тогаш само треба оди правејќи јазол на друг додека не ја завршиме должината што ја сакаме за јажето и оставаме слободен ремен за да можеме да го врземе за прстенот на синџирот на клучеви.

 1. Откако ќе заврши Ние го врзуваме за прстенот и го пресекуваме вишокот. За да се спречи јазолот да го одврти ние ќе се поправиме со топол силикон или силен лепак што ги имаме.

 1. Willе го повториме целиот процес со другите клучеви, додавајќи ги на истиот прстен.
 2. Ако тоа беше само прстен што не ringвони со приврзок за клучеви, можеме да направиме брз приврзок за клучеви ставајќи уште една лента фатена на прстенот низ кој ќе минуваме топчиња и ќе јазолчеме така да излезат.

И подготвени! Сега ќе биде многу полесно да се разликуваат клучевите. Дополнителен трик е да ги ставите лентите во боја на вратите што треба да се отворат или да ги ставите сите ленти со иста боја, но да вметнете топчиња од бојата на вратата што треба да ги отвори секое копче. Постојат многу можности да се направи повеќе личен и да се олесни изборот на клучот.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.