Ракови со рециклирани картонски цевки

Ракови со рециклирани картонски цевки

Овие ракови со урнебесна идеја за ова лето. Тие се весели и имаат многу посебна боја да му дадете боја на секој простор во вашиот дом. Ги сакаме вашите резултати и колку лесно се прават. Како и секогаш користиме топол силикон, но ако сакате децата да го прават тоа, можете да користите ладен силикон. Ќе ви се допадне колку се посебни!

Материјалите што ги користев за два ракови:

 • 2 картонски цевки.
 • Црвена акрилна боја.
 • Четка
 • Златно или сребрено пенкало за обележување.
 • Мало парче црвен картон.
 • Црвени и црни средства за чистење цевки.
 • 4 пластични очи.
 • Топол силикон и вашиот пиштол или ладен силикон.
 • Пенкало.
 • Нешто остро за да ги направам дупките, во мојот случај користев остар стап.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Картонските цевки ги обоивме со црвена акрилна боја. Ги оставаме добро да се исушат.

Втор чекор:

Во меѓувреме го правиме канџи од рак. На црвен картон цртаме канџа од рак и го отсекуваме. Со истата стегач ќе го поставиме врз картонот и ќе нацртаме уште три пинцети. Ќе направиме трасирање со цртање на неговата околина со пенкало. Потоа ќе ги исечеме.

Трет чекор:

Ги исекуваме средствата за чистење на цевките. За пинцетите се исечени четири од еден вид црвено. запрете ги очите други четири, но малку пократко.

За нозете се исечени осум парчиња чистачи за цевки со иста големина.

Ракови со рециклирани картонски цевки

Четврти чекор:

Ние правиме дупките за парчињата чистачи на цевки. Две дупки за очите. Две дупки за нозете на пинцетата. И четири дупки на дното за нозете. Овие дупки се објаснети за еден рак.

Петти чекор:

Ги пополнуваме дупките со силиконот и продолжуваме со воведување на средствата за чистење на цевки што ги пресековме.

Ракови со рециклирани картонски цевки

Чекор шест:

Го лепиме пластични очи и го лепиме канџи од рак.

Седми чекор:

Ние цртаме усти од ракови, можеме да избереме помеѓу златен или сребрен маркер. Мора да добиете добра насмевка 😉

Ракови со рециклирани картонски цевки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.