Фото рамка за лето. Одлично за деца

Продолжуваме со занаети за лето и за деца. Во овој пост ќе ве научам како да го направите ова Фото рамка одлично за поставување фотографија од сцена на плажа, базен или на одмор. Тоа е многу лесно за правење и тотално се рециклира бидејќи може да се користат парчиња ева гума, картон и други материјали што ни останаа од други проекти или што ги имаме дома.

Материјали за изработка на летната рамка за фотографии

 • Тенки и дебели картони
 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Постојани маркери
 • Дрвен стап
 • Обоен кабел
 • Гумени букви ева
 • Подвижни очи

Постапка за изработка на летната рамка за фотографии

 • За да започнете со намалување правоаголник од тенок картон како што се кутиите со житни култури со мерењата што се појавуваат на фотографијата.
 • Овие мерења се совршено прилагодени на а 10 x 15 см фотографија.
 • Исечете и друг картон од истите мерења, но нешто подебел.
 • Направете ознаки од 1 см од сите страни, освен горниот дел и спојте ги заедно.

 • Исечете го преостанатото парче во форма на буквата У и залепете го на тенкиот картон.
 • Сега ни треба уште еден правоаголник од ева гума од бојата што најмногу ви се допаѓа.

 • Ставете фотографија од 10 x 15 см на врвот на гумата за ева и намалете го правоаголникот 2 или 3 mm за да го исечете.
 • Со овие мерки избегнуваме да се види каков било јаз при поставување на фотографијата.
 • Откако ќе се исече ева гумата, залепете ја на горниот дел од претходниот сет.
 • Ни треба сега 2 ленти ева гума од 20 x 2 см приближно и а 30 см дрвен стап.

 • Преклопете ги ева гумените ленти на половина и залепете ги на задниот дел од картонот како два прстени за потоа да може да се стави стапот.
 • Подгответе се зборот „лето“ со ева гумени букви.

Ние ја украсуваме работата.

 • Залепете ги буквите на дното на рамката.
 • Сега отсечете а круг околу 6 см во дијаметар во жолта ева гума.
 • Исто така, формирајте триаголници што ќе бидат сончеви зраци и лепете ги наоколу.

 • Откако ќе се залепат зраците, лепете уште еден круг одозгора што ќе биде лицето.
 • Работа очите и дајте му детали со црн постојан маркер.

 • Залепете го сонцето горно десно од рамката за фотографии.
 • Сега со кабел, спојте го стапот и вметнете го низ прстените.

 • Веќе ја завршивте вашата летна рамка за фотографии, се надевам дека многу ви се допадна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.