Фото рамка со картонска кутија од житни култури

Занаети со рециклирани материјали

Ако барате занаети со рециклирани материјали и лесни за изработка, тоа не може да недостасува во вашата колекција! Денес Toе ви покажам како да направите рамка за фотографии, со материјали што може да се рециклираат и кои можат лесно да се најдат дома. Идеално е да ги врамувате вашите фотографии, креации, дарувате или употребата што сакате да ја дадете.

Материјали за изработка на занает со картон и хартија

Материјали

 • Две правила
 • Тијарес
 • Дебел маркер
 • Кутија со житни култури
 • Картон (по можност во светла боја)
 • Лепак

Proceso

како да направите рамка за фотографии од занаетчиство

 1. Исечете ја кутијата со житни култури на половина, од едно од нејзините лица. Оставете ја надворешноста со лицето надолу, оставајќи ја внатрешноста нагоре.
 2. За централниот дел (несеченото лице на кутијата) измерете ја ширината помеѓу нејзините страни и трага квадрат со дебел маркер.
 3. Започнете со сечење на аглите на плоштадот што сте го нацртале. До напуштање на 4 многу големи трепки.

процес да се направи рамка за фотографии со рециклирани материјали што можат да се најдат низ куќата

 1. Со исечените 4 големи трепки, нацртајте права паралелно со квадратот со истиот дебел маркер. Првиот е потенок (тоа ќе биде дебелината на рамката), вториот погуст (ќе биде ширината на рамката) и третиот што го имате повеќе или помалку од двапати поголема од дебелината на првиот.
 2. Почнете да преклопете ги сите јазичиња по должината на линиите што сте го нацртале. Кон спротивната страна.
 3. Исечете ги аглите со ножиците, за да ги оставите со аголот од 45 степени што ги карактеризира рамките.

 1. Исечете квадрат од картончето, и залепете го на дното од картонот со житни култури. Не ставајте прекумерен лепак, а доколку е шипка, внимавајте да не отпуштите парче што може да го деформира.
 2. Конечно, лепи ги трепките. За да го направите ова, преклопете го крајот на трепките на половина и ставете го лепилото на најоддалечениот дел што ви остана, сè додека не се спојат сите.

Се надевам дека ви се допадна овој занает! Запомнете дека можете да најдете многу повеќе на страницата и не заборавајте да се претплатите за да ги примите сите занаети што се направени!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.