Рампа за заморчиња што може да се прави со деца

Ако дома имате заморчиња во вашето семејство, овој занает е забавен бидејќи е рампа за заморчиња направени со материјали за занает. Childrenе биде многу шарено и забавно за децата и заморчињата. Заморчињата се многу социјални животни и ќе сакаат да можат слободно да влегуваат и да излегуваат од нивниот кафез со цврста рампа.

Следно, ќе објасниме како да се направи рампата за заморчиња да се прави со деца. Важно е дека е отпорен и затоа ќе ви дадеме неколку дополнителни совети.

Материјали што ви требаат за да направите рампа за морско свинче

 • Поло стапчиња во боја (рамни)
 • 1 ножици
 • 1 лист ева гума
 • 1 картонски лист во случај да сакате да армирате (или дрво)
 • Специјален лепак за ева гума и / или бел лепак
 • Rици

Како се прави занаетчиството

За да го извршите занаетот, прво ќе мора да ја измерите големината на рампата за да можете да ја направите така што заморските свињи ќе можат лесно да влегуваат и да излегуваат од нивниот кафез кога ќе посакаат. Откако ќе го измерите, Исечете ја пената од ева и започнете да лепите стапо-стапчиња во боја.

Откако ќе го имате, ако сметате дека не е премногу силен бидејќи морските прасиња се многу големи, тогаш можете да го засилите дното со дрво или тврд картон, лепејќи го со бел лепак.

Потоа, направете две дупки во горниот дел од рампата (со ножиците) така што на тој начин ќе можете да го поминете јажето и да ја врзете рампата и тој да биде добро прицврстен на кафезот како што гледате на сликата. Потоа, оставете ги заморчињата слободно да го прегледаат, за да се навикнат и да бидат во можност да го подигнат и спуштат без страв. Не ги принудувајте да го сторат тоа, научете ги внимателно и со whatубов што е тоа и доколку се заинтересирани, тие ќе го користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.