Рачно насликано платно за украсување на тоа посебно место

Рачно насликано платно со цртање мафалда

Во ова упатство ќе ве научам на техниките и материјалите што ги користам за да направам a рачно насликано платно да украсиме детска соба или кој било друг простор што сакаме да го украсиме со прекрасен цртеж насликан на платно.

Рачно насликано платно е А. убава и издвоена алтернатива до комерцијалните слики што ги наоѓаме денес скоро во сите локации за украсување на домови.

Материјали

 • Празно платно, можеме да ги набавиме во која било продавница каде што продаваат производи за занаети, а продавачот може да нè води според нашите желби, платното што најдобро ни одговара. Тие доаѓаат во различни големини, ширини и материјали.
 • Четки
 • Слики.
 • Листови, пенкала, молив за ножици и хартија за трага.
 • Растворувач и шише за чистење на четките

Постапка за изработка на рачно насликано платно

Првото нешто што треба да направиме е да бараме А. цртеж што сакаме да го доловиме на платното а потоа насликај го.
Ако тоа е рачно насликано платно за дете, идеалот е да ги земете предвид нивните преференции и да направите убав цртеж на нивниот омилен Супер херој или цртан филм. Ние исто така можеме да избереме а поапстрактно цртање за нашето рачно насликано платно, или едноставно ископирајте го цртежот што најмногу ни се допаѓа за страницата што ќе ја украсиме.

Во мојот случај, направив многу рачно насликани платна за разни деца и според нивните преференции користев некои цртежи или други.

Кога ќе се одлучиме за цртежот што ќе го користиме на нашето рачно насликано платно, треба да го нацртаме на лист, а потоа да го пренесеме на платното. За да го направите ова, ќе користиме хартија од трагање или јаглен, светло во боја, како жолта или розова. Овие трудови можеме да ги набавиме во која било обична канцелариска канцеларија наменета за продажба на предмети за училиште.

Кога цртежот е пренесен на платното, ќе го прегледаме со меко моливче за да ги видиме појасно границите за да го насликаме.

За да ги насликам платната користев акрилни бои, но можеме да користиме темпера или која било друга боја што се чувствуваме пријатно да ја сликаме. Кога ќе завршиме со сликање на платното насликано рачно, многу е важно да го оставите на проветрено место, така што да се исуши добро пред да го завиткате или да го поставите на местото што треба да го украсите.

Штом платното се исуши, можеме дотерување на финишот со втиснување детали или додавање на прилагодувања.

рачно насликано платно персонализирано со име
И на овој начин можеме да направиме рачно насликано платно.

Се надевам дека ви се допадна ова упатство и дека ве инспирира да направите свое рачно насликано платно.

Ги чекам твоите коментари !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.