Како да направите елегантни релјефни поделби

подморници

Во ова туториал Јас ве учам како да креирате елегантни релјефни поделници. Се чини комплицирано, но само ви требаат некои шаблони за матрици, кои се многу модерни во последно време, и тоа ќе ја направи целата работа покомплицирана.

Материјали

Да се ​​направи релјефни поделници ќе ви треба следново материјали:

 • Дрвени подлоги или кој било крут материјал: тие можат да бидат кружни, квадратни, хексагонални ...
 • Акрилна боја
 • Четка
 • Шаблони за матрици
 • Паста за олеснување, гипс, трепкање или кој било сличен кит
 • Шпатула
 • Сјаен лак за завршница
 • Леплив кадифе

Чекор по чекор

Да се ​​направи релјефни поделници прво треба да ја подготвите основата каде што ќе го создадете вашиот воз. За да го направите ова, насликајте го со акрилна боја бојата што ја сакате. Кога бојата се суши, можете да започнете со создавање на олеснува.

Во следното видео-упатство Јас ти го покажувам чекор по чекор за да можете да го создадете тоа олеснува и сите процес на елаборација на бродовите. Бидете трпеливи, можеби првите два пати ќе ви биде тешко совршено да го обележите шаблонот, но ако ги следите чекорите што ви ги покажувам во видео и вежбајте малку, ќе видите како ќе добиете добри завршетоци.

Имате илјадници дизајни во зависност од обликот и големината на подморници, и секако, во зависност и од шаблони за матрици што сте одбрале да го обележите олеснувањето.

За да не заборавите никакви чекори и самите да можете да ги направите врежаните поделби, ајде накратко да го разгледаме процесот на производство:

 1. Насликајте го горниот дел од подмачкувачот со акрилна боја.
 2. Нека се исуши бојата.
 3. Ставете ја матрицата на подмачкувачот и притиснете со прстите за да не се помрдне.
 4. Нанесете кит со шпатула и раширете го на подмачкувачот и на шаблонот за матрицата. Раширете го како тост.
 5. Оставете го релјефот да се исуши.
 6. Нанесете акрилна боја со врвовите на прстите, нежно трескајте ја преку подмачкувачот.
 7. Нека се исуши.
 8. Нанесете еден или два слоја лак за завршна обработка.
 9. Залепете леплив кадифе на основата на подмачкувачот за да не ја оштети површината каде што ќе се постави.

И ова беше резултат.

релјефни поделници релјефни поделници тркалезни подметачи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.