Рециклирана риба од картон

Рециклирана риба од картон

Овие риби се прават многу забавни. Со некои едноставни чекори и картони за рециклирање можеме да направиме многу едноставен и оригинален занает. Овие риби се насликани со акрилна боја и неколку мали допири со исечоци од картон. Сега треба само да ги лепиме очите и да му дадеме други мали допири. За да можете подобро да го видите овој занает, можете да погледнете видео што го подготвивме.

Материјалите што ги користев се:

 • 2 картонски цевки
 • Сина акрилна боја
 • Акрилна боја од сребро
 • Златна акрилна боја
 • Сребрена сина картонска картон
 • 3 пластични очи
 • Мало парче портокалова градежна хартија
 • Црн маркер
 • Тијарес
 • Молив и гума за бришење
 • Дрвени клипови за држење на парчињата што ги лепиме

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние сликаме еден од картоните со Сина боја и оставаме да се исуши. Го кршиме другиот картон и го преклопуваме на половина. Cutе исечеме два негови агли во кружна форма.

Втор чекор:

Од другата страна на картонот ќе направиме некои пресеци како на фотографијата, по една на секоја страна. Исечените делови ќе се преклопат надолу за да се формира опашката на рибата. Ги ставаме овие парчиња заедно со топол силикон за да не се разоружа опашката. Потоа ја насликаме рибата од сина боја.

Трет чекор:

Ние ги земаме сребрено сина картонска картон и ќе нацртаме форма на а долга опашка. Ние ги мериме неговите пропорции добро, така што тие се вклопуваат со широката површина на картонот и го правиме геометриски. Doе направиме некои фини крстови на крајот на перка за да му се даде поголем волумен и реализам. Подоцна лепиме лепак во картонот.

Четврти чекор:

Ние цртаме Две перки дека ќе исечеме и лепиме на секоја страна од рибата. За да ги задржиме сите делови што ги залепивме, ќе ги прицврстиме со пинцети.

Петти чекор:

Ги лепиме очите на рибите и го завршивме со цртање рибни лушпи во сребрена боја. Другите риби исто така ќе ги завршиме со цртање на попречните линии и паралелните линии на опашката. Со црн маркер цртаме устата на рибата и го лепиме окото од едната страна на лицето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.