Рециклиран тепих од маица

тепих со нагоре

Goingе започнам со мојата работа на овој блог, покажувајќи ви како да направам една од моите омилени работни места: обичен килим со рециклиран материјал: маици, чорапи, долна облека 🙂

На крајот од нашата работа ќе ја имаме оваа слика што ќе ви ја покажам.

материјал

За да ја извршите оваа работа, ќе ви треба ова материјал за рециклирање, решетка за тепих, ножици и пристрасност за завршување на парчето.

Решетка за подлога за тепих

Решетка за подлога за тепих

Proceso

Откако ќе одлучите за големина од вашиот килим, мора да ја добиете основата. Јас обично користам ваков тип на пластична мрежа што може да се најде во продавници за хардвер или продавници за самостојни направи. Плоштадите се 1 × 1 см. Може да се направи и капчиња мрежа, што ќе ни овозможи да го измиеме килимот во машината за перење. Ова ќе биде предмет на друг пост.

Соберете го целиот материјал што го имате и размислете дизајн. За мојот килим, помислив да направам мали обоени плоштади и да ги пополнам просторите меѓу нив со бело, што беше мојот најобилен материјал. Гледано од рикверц, можете да видите на што мислам. Можете исто така да изберете дизајн во линии, специфичен цртеж (зошто да не следите шема на вкрстени бодови) или само случајно.

Тепих назад

Работа шема. Обратна работа.

Сега ќе треба да го подготвиме тепих раб. За да го направите ова, ќе исечеме ленти со должина од околу 12 см со ширина од приближно 1 см од материјалот што ќе го рециклираме. Многу лесен начин да бидете сигурни дека сите ленти се исти и да ви ја олесниме работата е со сечење картон до саканата големина. Лентата можете да ја превртите во картон ако е многу долга и да ја исечете следејќи ја таа шема. Ако го правите ова вака, секогаш обидувајте се да го навивате со иста тензија, во спротивно, лентите нема да бидат толку долги и ќе се забележат во завршната работа.

ленти за тепих

Материјал за реси

лента сече

Како се сече

Во случај на маици важно е да погледнете во насока на сечење. За да го направите ова, едноставно повлечете ја ткаенината и видете на кој начин се витка. Погледнете ги лентите што веќе ги подготвив. Треба да се навива како лентата десно. Вашата работа ќе биде подобра.

ленти за тепих

Насока на сечење

Е ви требаат многу ленти. Тоа е задача што можете да ја направите малку по малку. Со цел да направете раб Треба едноставно да ја свиткате лентата на половина, да ја вметнете низ една од дупките во решетката и да ја извадите низ горниот дел доволно за да ги вметнете двата краја низ неа, а потоа да ја повлечете. Ви ги покажувам чекорите на сликата.

ленти со јазли

Изработка на јазли

Workе мора да ја повторувате оваа работа додека не се појави решетката целосно покриени. Можете да се уверите ако погледнете во рикверсот. Ниту еден плоштад не треба да се гледа без раб.

правење јазли

Наопаку од тепихот. Сите заврши

Конечно за заврши работата, шијте се околу пристрасност, како што се гледа на сликата.

Завршување тепих

Завршување на работата

Сега можете да уживате во вашиот килим.

лента тепих

Завршена работа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.