Рециклирајте кутија за чевли на оригинален начин

Рециклирајте кутија за чевли

Ако сакате да рециклирате, тука имате многу оригинален начин да го направите тоа, тоа е многу едноставно и ефтино и треба да имате само кутија за чевли за да можете да направите кутија со прегради и да ја наполните со вашите специјални предмети. Веќе знаете дека декоративната хартија што ја користам е повремена, секогаш можете да ја користите онаа што ви се допаѓа најмногу и сè друго што го користам за украсување е опционално, можете да го користите она што најмногу ви се допаѓа. Јас го користев со моите алатки за работа, но валидно е да го ставите во бања со лични предмети или дури и децата да ги користат за чување на своите играчки, секоја идеја е добра ...

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • кутија за чевли од околу 30x30 см
 • украсна хартија
 • 1 метар или повеќе лента од пом пом
 • украсна лента (околу 30 см)
 • Бел лепак
 • пиштол за топол лепак со силикони
 • ножици
 • владетел
 • молив
 • секач

Прв чекор:

Избираме кутија за чевли Во мојот случај, избрав бела, бидејќи подоцна ќе ја украсам со хартија, но нема да ја покривам целосно, затоа сакам да останат области од бело. Избираме две страни и тие се паралелни, ние ќе направиме a триаголен исечок за да се свитка кутијата подоцна. Lookе го бараме централен дел од страната од полето и оттаму извлекуваме уште две точки што прават а Триаголна форма. Оставивме обележано со молив и го исечевме. Ако кутијата е премногу крута, се обидуваме со ножици и си помагаме подоцна секач.

Втор чекор:

Ние поставивме правило во средината на кутијата помеѓу двата триаголника, ќе го обележиме со секачот и ќе сечеме но само површно за да можеме да ја свиткаме кутијата и да не ја правиме поделена или разделена. Ние ја свиткаме кутијата кога ќе го направиме плиткото сечење. Фаќаме капакот на кутијата и го ставаме во едно од страни на кутијата. Во овој капак ќе направиме мерења во однос на висината што може да ја има страната на оваа кутија. Означуваме со молив потребната висина на страната што ќе правиме и ќе цртаме права линија, подоцна ние отсечени. Го земаме другото парче покритие од кутијата и го правиме истото со другата страна на кутијата за подоцна да го исече.

Трет чекор:

Ние правиме сопствени парчиња за украсување на страни на кутијатаВо мојот случај, јас исеков четири што ги ставив и залепив. Бидејќи вишокот рабови не беа многу скроени, ги исеков со секачот.

Четврти чекор:

Ние покриваме со украсна хартија (го лепиме) исечените делови на капакот и ставете ги во страни на кутијата, во мојот случај ги вметнав и залепив со нив топол силикон.

Средниот дел од кутијата што е одвоено и одвиткано, исто така го ставаме со истото силиконски.

Петти чекор:

Ние ги украсуваме банките на кутијата околу неа со a лента за пом пом, Јас сум го залепи со топол силикон. Јас го украсив централниот дел од кутијата каде што беше преклопен со украсна лента, во мојот случај, како што беше лепило, го залепив директно. Со материјалите целосно суви, сега можеме да ја искористиме нашата кутија за да ја наполниме со нашите потребни предмети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.