Рециклирање: Бубамари со картонски јајца

Бубамари со кутии со јајца

Вистината е дека со картоните со јајца можете да направите безброј работи, само додадете имагинација и сигурно ќе излезете со една идеја по друга. Во овој случај, на пример, можеме да ги искористиме за да направиме смешни животни за играње со нашите деца. Децата сакаат животни и за нив е забавен начин да научат да прават разлика помеѓу нив.

Бидејќи пролетта започнува наскоро, ќе направиме многу многу смешни и светло обоени бубамари. За да го направите ова, ќе го исечеме испакнатиот дел од картонската јајце. Обојуваме со темпера од посакуваната боја и оставаме да се исуши.

Откако ќе се исушат, ги обојуваме точките одозгора со црн темпера и ги оставаме повторно да се исушат. Ако имаме силиконски пиштол, а ако не, со лепак, го лепиме помпонот (како глава) на картонот што претходно сме го обоиле (кој делува како тело).

Откако ќе се залепат, додаваме смешни антени на главата со мала ситна жица или со крај на мала слама што ја покриваме со црна волна. И, конечно, лепиме очи, ќе биде многу позабавно со анимирани очи.

И пом-помите и очите лесно можат да се најдат во која било продавница од сто долари, но во случај да немаме пом-пом, секогаш можеме да нацртаме лице на обоен картон, да го исечеме и да го залепиме до телото. Лесно! Сега можеме да играме со нашите деца и со новите животни. Покрај учењето на ова ново животно (или инсект во овој случај), ние исто така можеме да играме и со боите со кои ги сликаме.

Повеќе информации - Домашен рецепт за лепило

Фото - Генуардис


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)