Како да направите птица ева гума со рециклиран материјал

Во септември сме и имаме Назад во школо, но тоа не значи дека ќе престанеме да создаваме лесни занаети за деца. Во овој пост ќе ве научам како да го направите ова гумена птица ева со картонски ролни тоалетна хартија, тоа е одлична работа за Рециклирајте.

Материјали за правење птица гума ева

 • Ролни за тоалетна или кујнска хартија
 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Правило
 • Подвижни очи
 • Постојани маркери
 • Ева гумени удари
 • Дрвени стапови

Постапка за правење птица гума од ева

За почеток ви треба картонска ролна тоалетна или кујнска хартија.

 • Со помош на владетелот, направете А. Ознака од 5 см на ролната и исечете го.

 • Отсечени налутина од кафеава ева гума малку поголем од ролната за да се спречи прикажувањето на картонот и доволно долго за целосно да се постави картонот.
 • Залепете го со топол или ладен силикон и внимавајте да го направите исправен.
 • Во парче хартија или картон што не работи за вас, урнек што ќе биде да ги исече пердувите
 • Направете 4 пенкала во боја дека најмногу ви се допаѓа.

 • Лепете ги пердувите една по една на задниот дел од птицата. Можете да ги комбинирате како сакате.
 • Следно, исечете ги овие парчиња што ќе бидат клунот и нозете.
 • Преклопете го клунот и залепете го на лицето на птицата и сторете го истото со нозете, земајќи предвид дека тие се порамнети.

 • Користете дрвен стап така што птицата може да се одржи и да се постави насекаде.
 • Залепете го во центарот на стапот и ако видите дека не е доволно, можете да залепите втор стап на дното.
 • Украсете ги страните со 2 ева гумени цвеќиња и нацртајте го центарот на црвената боја.

 • За да завршиме, треба само да го поставиме две движечки очи и нацртајте го со црн постојан маркер некои трепки.
 • Подготвени, веќе имаме прекрасна птица за украсување на кој било проект. Можете да го направите во бои што најмногу ви се допаѓаат.

Се гледаме на следниот занает !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.