Риболов игра за најмалите во куќата # Quédatencasa

Со толку многу денови дома и сите оние што останаа напред поради пандемијата предизвикана од Коронавирус (COVID-19), родителите треба да продолжат да ги изоструваат своите памет. Да го поминете целиот ден со екраните пред вас не е соодветна опција, особено кога имате толку многу време да го поминете со вашето семејство и да работите заедно, денес сакаме да разговараме со вас за риболов за малите во куќа

Како што добро знаете, децата ги сакаат сите игри што имаат врска со вода. Ако имате деца на возраст од 2 до 6 години, овој занает / игра е идеален за деца од овие возрасти, тие ќе си поминат убаво и тие исто така ќе можат да работат на фини моторни вештини и дискриминација во боја.

Materialsе ви требаат материјали

  • Сад или сад
  • Вода
  • Многу мали гумени ленти во боја
  • 2 дрвени стапчиња како риболов

Како да направите занает / игра

Овој занает или игра е многу едноставна, но тоа што е едноставно, го прави тоа уште позабавно за децата, бидејќи тие можат самите да ги подготват материјалите за да можат да започнат да играат што е можно побрзо. Само ќе треба да наполните сад со вода, Земете ги гумите и од децата нека истурат пар или две грст во садот.

Некои гуми ќе лебдат, а некои не… ако сакате сите гуми да лебдат, можете да додадете малку сол. Децата ќе мора да ги земат дрвените стапчиња и да ги одделат обоените гумени ленти што ги фаќаат на послужавник.

Willе се забавуваат долго време, а исто така ќе се забавуваат затоа што тоа е игра што вклучува вода. Многу е лесно да се подготви, потребни ви се малку материјали и тие ќе поминат убаво во овие попладневни затвори. Сите тие се шампиони затоа што ги трпат деновите затворени дома подобро од кој било.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.