Роденденска кутија за торти да подарите

Роденденска кутија за торти

Ако сакате да направите кутии за подароци, тука имате многу едноставна во облик на роденденска торта. За да можете да го сторите тоа, треба да ги следите чекорите на обрасците што треба да ги исечете, да ја направите формата и да ги споите. Овој занает изгледа многу оригинален, така што можете да направите со деца и да можете да заштедите подарок што ќе го дадете на роденден. Ако се сомневате како да го направите тоа, имате наше видео за демонстрација подолу и за да знаете уште многу кутии, можете да го посетите ова линк каде што ќе ви покажеме уште многу занаети.

Материјалите што ги користев за две змии се:

 • Две картонски светло розеви со големина А4
 • Парче украсна лента ширина од 2 см
 • Парче украсна хартија со реси, во мојот случај е жолто
 • Три големи бели помпони
 • Бела и розова картонска слама од ленти
 • Ткиво хартија да се стави во внатрешноста на кутијата
 • Компас
 • Правило
 • Пенкало
 • Тијарес
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Розова ознака

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

 

Прв чекор:

Во една од картичките што ќе ги направиме две ленти. Двете ќе бидат широки околу 7 см и ќе ја оставиме целата должина на картичката со големина А4 во должина. Ние ги исечевме.

Втор чекор:

Areе се наведнуваме правејќи круг со картонски ленти. Првиот ќе го формираме така што ќе направиме цилиндар широк 7 см и ќе си помогнеме со мерење со линијар. Да се ​​затвори Нивните краеви ќе ги залепиме со врел силикон. Вториот ќе го формираме со правење цилиндар од 7,5 см и исто така ќе го затвориме со лепак.

Трет чекор:

Ајде да направиме основите на цилиндрите. Willе цртаме со компас круг од 7 см, но околу него ќе нацртаме уште 8 см. Ние го отсекуваме кругот од 8 см и почнуваме да го правиме намали трепките кон кругот од 7 см. Овие јазичиња ќе ни помогнат да го залепиме кругот во цилиндарот од 7 см. Ние ќе го сториме истото со друг круг, ќе нацртаме еден 7,5 см и околу него ќе нацртаме уште 8,5 см. Исто така, ќе ги направиме јазичињата и ќе го залепиме на цилиндарот од 7,5 см.

Четврти чекор:

Ние цртаме картонски круг од 10 см што ќе ги поставиме во основата на целата структура. Ние ќе го исечеме и залепиме. На основата на овој цилиндар ќе ги залепиме нашите украсна лента со помош на топол силикон.

Петти чекор:

Во другата кутија што ја формиравме, онаа што ја покрива подолу, ја ставаме украсна лента од хартија. Фаќаме картонската слама и го сечеме на четири еднакви парчиња. На врвот на оваа кутија ќе го залепиме три бели помпони и парчињата слама што ги прави да изгледаат како свеќите на тортата.

Чекор шест:

На парче картон ќе цртаме мал знак како оној на сликата. Ние ќе го исечеме и со помош на маркер ги насликаме неговите контури и во внатрешноста на постерот ја пишуваме нашата порака. За да завршиме ќе ставиме малку ткивна хартија убаво да го завиткаме подарокот што ќе го подариме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.