Рождество на Витлеем направено со различни материјали

Ivingивеење Белен

El жива Белен е еден од украси многу типични и традиционални што се јавуваат во католичката религија. Секој дом се наоѓа во мали аголни парчиња што ги чува со голема наклонетост од генерација на генерација, за да ја натера куќата и луѓето да го почувствуваат Божиќниот дух.

Сепак, сега со кризата што се случува низ целиот свет, тешко дека можете да купите мали фигурини како овие за да ја завршите или модернизирате сцената на раѓањето. За она што денес, ви даваме какви било идеи за тоа како да се спроведе оваа традиција со едноставни материјали.

Theивата сцена на раѓање е главна слика глина. Овој материјал е многу лесен и ефтин за добивање, покрај тоа, тој е идеален за најмалите, бидејќи може многу лесно да се обликува. Можете да го извршите целото раѓање, со неговите различни карактери, само треба да имате одредена вештина и имагинација.

Ivingивеење Белен

Покрај тестото за игра, гома ева Исто така е многу удобен материјал за да се обликува, а кој во последно време го сакаат децата. Можете да изберете помеѓу нашиот драг Дедо Мраз, или нашето традиционално раѓање, со Марија, Josephозеф и малото бебе Исус.

Ivingивеење Белен

Ако овие материјали изгледаат нешто скапи и многу макотрпни, можете да се одлучите за едноставни ролни за тоалетна хартија. Ова ќе бидат телата на ликовите, така што треба да ги насликате и украсите само со остатоци од ткаенина и волна за коса и брада.

Ivingивеење Белен

Повеќе информации - Божиќна декорација со тапи од вино 2

Извор - Лесни занаети


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.