Маичка за забави од карпи

маица

Добро утро на сите. Денес доаѓам со Едноставен и лесен занает: ќе трансформираме маичка што повеќе не ја користиме во маица за Рок-забави.

Сигурно ако сакате занаети во повеќе од една прилика ќе ви се случило да сакате да подготвите нешто во последен момент, мора да го импровизирате и да го користите она што го имате дома. Тоа ми се случи кога син ми ми рече дека оди на забавата во Рок и нема што да облече. Треба само да се стави малку желба и тоа е постигнато. Ви покажувам како ...

Материјали:

 • Кошула Ова мора да се искористи, затоа што ќе го трансформираме. Во овој случај тоа е бело, но може да биде и црно или друга боја.
 • Машина за шиење. Може и да се шие рачно со игла и конец, само што ќе потрае малку подолго.
 • Неизбришливо или трајно пенкало.
 • Ножици
 • Молив.
 • Пинови.
 • Бела крпеница или боја на кошулата.

Процес:

маица1

 • Willе ги исечеме ракавите до кошулата (Повторувам дека мора да биде користена кошула затоа што ќе ја трансформираме), за ова ќе го продолжиме цвест оставајќи го надвор. Е се протегаме малку, така што контурата на исечокот што го направивме само се извитка.
 • Willе го нацртаме зборот Рок Во парче ткаенина, за ова ќе го измериме просторот што ќе го искористиме и ќе исечеме правоаголник во парчето. Можеме да си помогнеме со образец на букви или да се фрлиме слободно за да ги нацртаме буквите.

маица2

 • Со неизбришлив или траен маркер во црно ќе го обележиме прегледот на буквите и ние ќе го насликаме ентериерот. Во мојот случај, јас не обоив сè униформа и направив мали допири надвор од буквите, за да им дадам поголема важност.
 • Willе го претставиме нацртаниот отпад на кошулата што ја држи со неколку иглички.
 • Passе поминеме шевови околу контурата на остатокот со машината за шиење.

маица3

Подгответе ја кошулата !!! Трчаме на забава !!! Се надевам дека ви се допадна и дека ве инспирира, се гледаме во следниот занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.