Пеперутка со ролни за тоалетна хартија

пеперутки ролни картонска тоалетна хартија

Пеперутките Тие се животни кои се широко користени во украсувањето на детски соби, работни места, занаети и исто така се тесно поврзани со цвеќето.

Во овој пост ќе ве научам како да рециклирате картонски ролни од тоалетна хартија да ги претворите во оваа прекрасна пеперутка што можете да ја користите во вашата работа. Тоа е направено многу брзо и резултатот е многу впечатлив, идеално да се направи тоа во дождливо попладне дома или за време на викенд.

Материјали за правење пеперутка

 • Картонски ролни тоалетна хартија
 • Правило
 • Молив
 • Тијарес
 • Лепак
 • Обоени игла на главата
 • Обоена ева гума
 • Постојани маркери
 • Ева гумени удари
 • Чистачи за цевки во боја

Процес на правење пеперутки

Здроби лесно картонската цевка.

Со помош на владетелот, направете ознаки од 1 см во текот на целиот ролна.

Спојте ги овие редови со молив и линијар и исечете ги. Тие мора да останат 4 еднакви парчиња.

пеперутки ролни картонска тоалетна хартија

Залепете ги овие парчиња во парови како на фотографијата и потоа придружете им се малку под агол.

Поставете а глава помпон и парче средства за чистење на цевки што ќе биде тело на пеперугата. Во главата ноктите два пина кои ќе бидат антените.

пеперутки ролни картонска тоалетна хартија

Лепак две бели гуми ева кругови на лицето што ќе биде очите и нацртај неколку црни точки со обележувач.

Потоа ставете ги на рабовите на крилјата 4 ева гумени кругови што можете да ги направите со вежбите и некои украси, онаа што ви се допаѓа најмногу, во рамките на овие кругови. Ги избрав овие фигури кои изгледаат како сонца, но можете да изберете срца, помали кругови, starsвезди ...

пеперутки ролни картонска тоалетна хартија

И така е и нашата пеперутка. Совршена работа е да се направи со деца. Се надевам дека ви се допадна и ако е така, не заборавајте да ми испратите фотографија преку која било од моите социјални мрежи.

Ако сакате да рециклирате ролни за тоалетна хартија, ја предлагам оваа друга идеја за многу смешно мало глувче.

Се гледаме на следниот занает.

Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.