Како да направите кукла од матриошка или руска гума ева

Матриошката или руската кукла Тој е еден од најрепрезентативните сувенири на оваа земја. Нормално, тие влегуваат сместени едни во други и можат да достигнат до 20 единици. Но, во овој пост ќе ве научам како да направите многу лесен и убав за украсување на вашата занаетчиска работа.

Материјали за правење матриошка или руска кукла

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Компас или некој кружен предмет со дијаметар од 6 см
 • Постојани маркери
 • копчиња

Постапка за правење матриошка или руска кукла

 • За почеток нацртајте форма на круша во ева гума од бојата што најмногу ви се допаѓа. Ви препорачувам да користите две нијанси со иста боја.
 • Исечете го ова парче, и направи друга сосема иста иво другата боја.
 • Сега нацртај некои трепки во чиста гума ева, како што гледате на сликата, слично на мустаќи и исечете го парчето.
 • Залепете го парчето мал на врвот на големиот.
 • до формирајте го лицето, исечете кружно парче со дијаметар од 6 см во боја на кожата и исто со истото парче, направи косата на зглобот.
 • Залепете ја косата над лицето и ставете го овој комплет на врвот на кукла тело.
 • Почнете да цртате деталите на лицето со трајни маркери: очи, нос и уста. Можете да го користите белиот маркер за да му дадете малку сјај. Деталите можете да ги направите и во косата.
 • Да одам на украсување, ќе изберам еден цвет од гума ева. Многу е лесно да се направи, ако сакате да го научите, КЛИКНИ ТУКА.
 • Јас исто така ќе поставам две копчиња во форма на цвет и во долниот дел, со помош на вежба, ќе лепам други цвеќиња Во тонот на чистата гума ева, така што е совршена.
 • Само треба да направам неколку точки околу целата фигура со постојан маркер во сребро.

И, воила, ја завршивме нашата руска кукла или матриошка. Се надевам дека ви се допадна, се гледаме на следното упатство. Чао!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.