Како да направите саксии со стари дрвени стапчиња за стапчиња

Во ова туториал Јас ве учам да создадете свои саксии со цвеќиња користење стапчиња за јадење или исто така познат како четки за заби. И покрај тоа што е материјална многу мала вредност, бидејќи е направена од дрво, можеме да создадеме многу убави работи и да им дадеме рустикален допир со финишот што го сакаме.

Материјали

Да ги направам саксии со цвеќиња од дрво ќе ви треба следново материјали:

 • Дрвени чепкалки за заби или чепкалки за заби
 • Туна може или може да се зачува помала од висината на стапчињата
 • Силиконски пиштол
 • Темно кафеава акрилна боја
 • Вода
 • Четка
 • Палета или контејнер
 • Јаже од јута или јаже од сисал

Чекор по чекор

Започнете со преземање на може и стапчиња за јадење. Theseе ги залепиме овие околу целата конзерва со помош на силикон во пиштол. Нанесете лента од силикон и потоа залепете пар чепкалки за заби. Не нанесувајте на голема површина бидејќи силиконот ќе се исуши пред да можете да ги залепите чепкалките. Исто така, не ставајте прекумерни количини за да не излегува над рабовите на чепкалката и со тоа лепилото да не се покажува.

до стареат стапчињата и за стареење на секое дрво што го сакате, измешајте акрилна боја на боја темно кафеава со вода Оставете ја смесата прилично водена и нанесете ја на дрвото со четка. За да ја заматите бојата, можете да триете со ткиво, кујнска хартија или сунѓер. Ако сакате потемно, додадете помалку вода.

Не заборавајте да го насликате и внатрешен дел. Оставете го целосно да се исуши пред да го ставите растението.

Штом бојата се исуши, можете да додадете повеќе слоеви за да ја направите потемна ако сакате. Да му дадам уште еден допир рустикален можете да го опкружите со лак јаже од јута o јаже за сисал.

И ќе го подготвите садот за да го додадете растението што најмногу ви се допаѓа. Во овој случај тоа е мал да ставите кактус, но можете да го направите со поголеми конзерви. Дури и ако лименките се високи, можете да ги користите стапчиња за ражени така што тие го покриваат до врвот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.