Како да направите свинче банка со рециклирање стаклена тегла

КАСИЧКА ЗА ПАРИ

Денес дојдов со друг занает за рециклирање, да видиме како да направите свинче банка за рециклирање стаклена тегла.

Оваа наредна година решив да патувам! И за да нема изговори ќе заштедам, затоа ја подготвив оваа многу кул свинче и се надевам дека ќе ја полнам за сето ова време !!!

Материјали:

Toе ни требаат:

 • Стаклена тегла.
 • Две парчиња картон.
 • Чипка и лента.
 • Двострана лента.
 • Лепливи букви.
 • Постојан маркер.
 • Секач.

Процес:

Свинче банка1

 • Откако ќе ги отстраните етикетите од теглата. Ја избираме фразата што сакаме да ја ставиме и ние обележуваме каде ќе одат буквите за да ни одговара добро.
 • Ги лепиме буквите на теглата, добро притискање со прстот, така што тие добро се прилепуваат.

Свинче банка2

 • Со постојан маркер правиме мали точки околу буквите. Тука доаѓа креативноста на секоја од нив, можеме да користиме различни бои, да ги прегледаме буквите, да направиме линии или чкртаници ... накратко, нека лета фантазијата.
 • Потоа внимателно ги лупиме буквите и тие ќе се појавуваат негативни сè додека не ја имаме целата реченица.

Свинче банка3

 • За капакот Од внатре го обележуваме обликот на дупката што сакаме за свинче банка.
 • Со големо внимание и со помош на машината ќе направиме парчиња додека не ја добиеме дупката.

Свинче банка4

 • Ние правиме форма на колаче за украсување на капакот. Во мојот случај користев матрица, но можете да направите едноставен круг и да го исечете со ножици.
 • Ставаме лента во центарот на нашиот картон и ја обележуваме дупката во капакот. Со секачот сечеме како што е наведено на сликата.

Свинче банка5

 • Ние го додаваме остатокот од двострана лента така што картонот е добро залепен на капакот.
 • Ние го лепиме картонот и со помош на папка или ножици преклопуваме и го ставаме картонот од дупката така што ќе биде нареден и нема опасност да се исечеме.

Свинче банка6

 • Ние лепиме лента околу контурата на капакот.
 • Ние правиме етикета со другиот картон.

Свинче банка7

 • Ние го поминуваме кабелот околу контурата на теглата, ја ставаме ознаката и врзуваме јазол.
 • Врземе јазол на секој крај од кабелот и пресечете го вишокот.

Свинче банка8

y Листа!!! Треба да го наполниме само со пари и да одиме на патување !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.