3 лесни идеи со силикон во пиштол или лепак за топлина

Во ова туториал ти носам 3 идеи да се направи со лепак за топол топење или исто така познат како силикон во пиштол o топол силикон. Тоа е суштинска алатка во која било занаетчиски агол, така, сигурен сум дека повеќето од вас имаат еден. Неговата главна функција е pegar o придржувајте се, но исто така можеме да извлечеме многу од тоа со создавање на предмети со него. Затоа, остани затоа што сега ти го кажувам тебе материјали што ќе ти треба и ќе ти го објаснам чекор по чекор за да можете сами да го направите тоа.

Материјали

Да ги направам овие занаети Како вообичаен материјал ќе користиме топол или спреј силикон. Покрај тоа, ќе ви треба и следново материјали:

 • Тијарес
 • Лак за нокти
 • Масна хартија или масна хартија
 • Привезоци за клучеви
 • Декоративни копчиња, камења или кристали
 • чинија
 • Хидратантна крема
 • Спреј боја
 • Завртка

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство може да го видите чекор по чекор на секоја од 3 идеи со топол силиконски или лепак за топло топење. Тие се многу лесни и можете детално да го видите нивниот процес.

Ајде да го прегледаме чекори да следат од секоја од занаети за да не заборавиш ништо и можеш направи си дома

Идеја 1: Декоративна корпа

Со силикон во пиштол можеме да создадеме многу различни форми од другите предмети што ќе ги користиме мувла. Како сакаме да направиме а кошница ќе ви треба а чинија изработени од порцелан, стакло или тврда пластика. Мора да го превртите и да го примените целиот надворешен дел навлажнувачки крем. Ова го прави силиконот што ќе го ставиме на него лесно да се излупи откако ќе се исуши.

Кога имате сад внесен со крем, креирајте a решетка со силикон. Прво вертикални линии напред и назад, а потоа хоризонтални линии околу садот. Кога силиконот е сув, ќе видите дека е многу лесно да го излупите.

Да го сториме како ти треба хартија за печење o растителна хартија. На него мора да направите две Паралелни линии со силикон, и тие линии им се придружуваат дијагонали кон двете сетила. Ова ќе создаде мрежна лента. Залепете ја рачката на корпата со самиот силикон.

Насликајте ја бојата што ви се допаѓа најмногу. Во мојот случај го користев спреј во бел тон. И сега можете да го користите за украсување на кој било простор во вашата куќа. Ставете цвеќе, клучеви од куќа, полнети животни ...

 Идеја 2: Приврзоци за клучеви

 

На keychains тие секогаш ни се пријатни, и одлични се дури и да се даваат како подарок. Овие се многу едноставни. За него хартија за печење o растителна хартија треба да нанесете густа количина на силикон во пиштол. Пред да се олади, удрете го приврзок за клучеви. Откако ќе се излади, насликајте го со лак за нокти.

до украсете ги имате илјадници опции. Можете да користите камења, кристали, мониста за копчиња, сјај, цвеќиња ... Што и да е, залепете го со малку силикон, и ќе имате оригинален и персонализиран приврзок за клучеви.

Идеја 3: wallидна закачалка

 

Ова е многу корисно. Покрај тоа, како што има многу силиконски калапи со различни форми, можеме да создадеме многу различни дизајни. Користев калап во облик на половина топка. Она што треба да направите е да ја наполните дупката во калапот со силикон во пиштол. Дури и да сте ладни, влезете во завртка, така што кога ќе се олади е добро фиксиран. Seeе видите дека нема да падне откако силиконот ќе се исуши.

Кога ќе се стврдне, можете да обоите и со спреј боја како и со лак за нокти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.