Како да направите пенкало за сладолед каваи

Во ова туториал Јас ве учам да создадете А. пенкало за сладолед каваи. Совршено е сега кога Верано да се направи со niños во работилница, дома во врнежливи денови и оние моменти кога не знаете што да правите со толку долг одмор и толку многу слободно време. Со ова пенкало, тие дури и ќе сакаат да вежбаат малку што научиле за време на курсот.

Материјали

Да го сториме пенкало обликуван како сладолед од каваи ќе ви треба следново материјали:

  • Пенкало
  • Полимерна глина
  • Нож

Чекор по чекор

За да започнете, мора да ги покриете пенкало со многу светло-кафеава полимерна глина за да се создаде еден вид корнет на ледениот крем. Вметнете го пенкалото од задниот дел до врвот и превртете го со дланката напред и назад за да го измазнете и залепете на пластиката на пенкалото.

Бидете сигурни дека не го покривате врвот на пенкалото. Подобро е да користите едно полнење што може да се полни за да може кога ќе истече мастилото да ставите друг и да продолжите да го користите пенкалото за сладолед.

Со ножот обележете ги линиите на нафора. Притиснете и ослободете, без да ја влечете алатката за да не се деформира глината. Можете да користите и глинени текстуризатори, кои ви заштедуваат многу работа и се многу реални.

За да го направите горниот дел од корнетот, мора да креирате линија со иста боја, да ја смачкате и да ја затворите околу горниот дел од пенкалото. Тоа е она што ќе го собере лажичката за сладолед.

La топка за сладолед Тоа е наједноставно, само превртете парче глина и лепете го на врвот.

За розовиот дел што се наоѓа на врвот на топката за сладолед, мора да креирате а топката со глината израмнете ја и истегнете го работ со прстите во форма на клешта, создавајќи така капки сладолед што се топат. Лепете го на претходната топка.

Како е сладолед од каваи ние ќе го направиме тоа лице. На очи ќе бидат две топки и уста малку линија, направи сето тоа црно. Свиткајте ја линијата на устата малку и залепете ја со насмевка, а очите на страните на неа. Да се ​​симулира брилијантно од нив направете две бели топчиња во секоја од нив. Овој детал е важен, погледнете ја сликата како се менува изгледот.

Додадете А. цреша на едната страна од горниот дел создавајќи црвена топка.

Од другата страна ќе направиме а нафора, така истегнете топка за да создадете линија и превртете ја на себе за да создадете a спирала. Само залепете го на главата на сладоледот.

За да завршите, создадете бели бирутити што ќе го краси розовиот дел.

И ова е резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.