Загатка со стапчиња за сладолед

Загатка со стапчиња за сладолед

Загатките се а многу забавна игра со многу едукативни аспекти за деца, бидејќи ја фаворизираат својата фантазија, нивната концентрација и нивните моторни вештини. На пазарот има многу загатки, но денес ве учиме да направите многу едноставна што сигурно ќе ги изненади малите.

Со неколку едноставни стапчиња за мраз може да направиме a забавна, оригинална и уникатна игра за деца како се загатките. На овој начин, децата можат да учествуваат во изработка на цртеж или дизајн на своја загатка што подоцна ќе ја искористат за играње.

Материјали

 • Стапчиња од попсикули.
 • Молив.
 • Ревност.
 • Слики.
 • Фино црн маркер.

Proceso

 1. Willе исчистиме и ќе дозволиме стапчиња за мраз.
 2. Willе ги организираме сите во права линија добро заедно и прави.
 3. Putе ставиме широка лента За да ги покриете сите стапчиња, ставете притисок.
 4. Дајте го вуелта.
 5. Цртеж на молив на дизајнот што сакаме да ја има нашата загатка.
 6. Насликај го со бои.
 7. Преглед со црн маркер некои области што сакаме да ги потенцираме.
 8. Отстранете ја ревноста од задната страна, внимавајте да не ги скршите стапчињата.
 9. Играј !.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.