Смешен мобилен за Ноќта на вештерките

Ноќ на вештерките мобилен

Направете да го направите овој мобилен толку оригинален за забавата на Ноќта на вештерките. Тоа е лесна структура направена со полистиренски топчиња и дека ќе ги украсуваме рачно на забавен начин. Makeе направиме две топки во форма на лилјак, две пајаци и уште две тикви кои ќе бидат направени на многу застрашувачки начин.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • топчиња од полистирен
 • акрилна боја во црна, портокалова и темно зелена боја
 • украсна жолта хартија во ленти за симулирање на коса од тиква
 • црн картон
 • два стапчиња со иста големина за да ги обесат топчињата
 • фина жица за закачување на топчињата
 • средства за чистење на црвени, зелени и црни цевки
 • две мали зелени помпони
 • две мали црвени помпони
 • очи
 • низа за врзување на стапчињата и закачување на мобилниот
 • пиштол за топол лепак со стапчиња за лепило
 • широка четка за сликање
 • ножици
 • молив
 • неколку стапчиња за јадење

Прв чекор:

Да се ​​направат тиквите го сечеме горниот дел за да ја направиме главата рамна, го правиме тоа со две топчиња. Ние ги обојуваме топчињата во портокалова боја. За да не ги извалкаме рацете многу, можеме да боцкаме чепкалка за заби и на тој начин да си помогнеме да ги сликаме на најдобар начин. Ние исто така сликаме две црни топки да се направат лилјаците и друго две темно зелени топки да ги направи пајаците. Ако палтото за боја не е доволно за да се покрие со боја, можеме да додадеме втор слој кога првиот ќе се исуши.

Втор чекор:

Откако ќе се исуши бојата на тиквите, исечевме неколку парчиња жолта хартија со прстите во форма на ленти за да се симулира обликот на косата на главата. Тоа лепиме со топол силикон. Ние правиме Дупка со помош на молив на врвот и во центарот. Ние земаме парче од средство за чистење на зелени цевки и тој удривме со топол силикон. Ние ја навиваме опашката со форма на тикви.

Трет чекор:

Во а црн картон ги цртаме устите, очите и носот. На ние сечеме и што удривме на лицата на тиквите.

Четврти чекор:

За да ги направиме лилјаците, прво ќе сториме крилјата. На ние цртаме на празна хартија за да се извади шаблонот и што ние сечеме. Templateе го користиме овој образец за да го нацртаме на црн картон, ќе нацртаме четири и ќе ги исечеме. Во топки ќе две мали парчиња на неговите страни кон поставете ги крилјата, ќе ги притиснеме внатре, нема да биде потребно да ги лепиме

Петти чекор:

Ние ги земаме средство за чистење на зелени цевки да се направи нозете на лилјаците. Makeе направиме најмали парчиња и ќе ги залепиме со топол силикон. Да се ​​стави крај ќе ги поставиме ушите на врвот, за ова ќе имаме отсечете неколку мали триаголници од црна градежна хартија и ќе ги поставиме на врвот на главата правејќи две мали парчиња. Исто така, ги ставив под притисок.

Чекор шест:

Ние ги земаме средство за чистење на црвени цевки y ги исекуваме нозете на пајакот. Избираме шест за секоја топка. Ние правиме некои дупки на страните на телото на пајакот со молив, ставаме малку топол силикон и ги воведуваме нозете. Со истиот силикон лепиме очите и носот.

Седми чекор:

Ние ги врзуваме двата стапчиња со низата. За да го обезбедам нивниот синдикат добро, ставив неколку силиконски капки  за да не се помрднат. Ние ги земаме жица да ги обесиш топчињата и да исече осум различни големини. Висината на секоја варира така што кога ќе висат не се сите на иста висина и со тоа се разновидни тие се многу поубави. Theицата го воведуваме во горниот дел од главата а другата крајност ние јазол во избраниот дел од стапчињата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.