Смешен црв со картон во боја

картонски црв Овој забавен црв со картон во боја е многу лесен за правење и идеален за правење занаети со деца. Тоа е брз занает што децата над 6 години можат да го прават самостојно, само следејќи ги упатствата. Ако детето е помладо, тогаш идеално е да го направите тоа со надзор поради употреба на лепак, ножици и рачна умешност што е потребна за да се спроведе.

Крајниот резултат е многу симпатичен и Може да се користи за игра, гарнитури или само за деца да вежбаат фини моторни вештини. Дали сте подготвени да откриете како да направите смешен црв од обоена градежна хартија? Не губете детали!

Што ти треба за занаетчиството

материјали за црви

 • 2 картички по една од секоја боја
 • 1 калап за да направите кругови со големината што ја сакате
 • 1 црн маркер
 • 1 ножици
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • 1 стап за лепило

Како се прави занаетчиството

Прво со калапот да се направат кругови (колку е поголем калапот, толку е поголем и последниот црв), круговите се прават на картонот со молив. Eachе мора да направите 3 кругови од секоја боја. Во овој случај избравме портокалово и жолто за да го направиме смешниот црв.

Откако ќе ги имате сите кругови, преклопете ги на половина, освен еден (кој ќе биде оној што ја формира главата). Оној што не сте го преклопиле, нацртате смешно лице, кое и да сакате. Тогаш ќе мора да го земете секој преклопен круг и ставете лепак на страните за да можете да лепите преклопен круг едни на други.

Следно ќе треба да ја залепите главата и со вишок картон од бојата различна од главата, ќе треба да направите две антени според големината на црвот. Откако ќе ги исечете, ќе треба да ги залепите само на главата на црвот, И смешниот црв со обоени картички ќе биде подготвен!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.