Смешна волнена кукла

Смешна волнена кукла

Доколку сакате привлечни занаети, ви ја нудиме оваа прекрасна фигура направена со многу волна и многу впечатлива боја. Треба само да создадете многу нишки, а потоа да ги врзете и да ја формирате куклата. Со други картонски исечоци, очи и средства за чистење цевки, ќе го завршиме формирањето на ова мало животно, за да можете да го украсите секој агол од куќата.

Материјалите што ги користев за волнените кукли:

 • Не многу голем ковчег од розово предиво.
 • Правило.
 • Ножици
 • Ножици со исечени кружни форми.
 • Големи украсни очи.
 • Бело парче средство за чистење цевки.
 • Дебела украсна хартија во две различни нијанси.
 • Парче фолија.
 • Пенкало.
 • Топол силиконски лепак и неговиот пиштол

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Едно од волнените јажиња го мериме до 30 см и го сечеме. Сечеме неколку и „многу“ со иста должина и додека не формираме ковчег.

Втор чекор:

Го превиткуваме ковчегот по мерка и со рака се обидуваме да направиме топче до преклопениот крај. Оваа собрана форма на топка ја врзуваме со парче волна. Ја вртиме куклата и се обидуваме да ја сместиме целата волна надолу, малку ја чешламе со двете раце.

Трет чекор:

Го земаме целиот висечки крај на предивото и го сечеме со ножиците за да има директно засекување.

Смешна волнена кукла

Четврт чекор

Ја ставаме целата структура на куклата на една од украсните хартии и се обидуваме да ја нацртаме основата со слободна рака со пенкало. Тие ќе бидат стапалата и ќе имаат широк облик. Потоа ги сечеме со украсни ножици.

Смешна волнена кукла

Петти чекор:

Со фино дупчење правиме неколку дупки на рабовите на структурата на стапалото. Потоа со врелиот силикон ја залепуваме волнената кукла до стапалата.

Чекор шест:

Очите ги лепиме со силиконот. Земаме две исечени парчиња чистачи за бели цевки. Го лепиме и со силикон.

Смешна волнена кукла

Седми чекор:

Земете парче хартија и преклопете го. Во делот каде што е превиткан цртаме половина срце и го отсекуваме. На овој начин, кога ќе ја одвиткаме хартијата, ќе имаме совршено срце. Го земаме срцето и го користиме како шаблон. Ќе го земеме врз украсната хартија и ќе ги нацртаме нејзините контури за да формираме две еднакви срца. Ги отсекуваме.

Осми чекор:

Земете ги двете исечени срца и залепете ги на роговите за чистење цевки. Потоа куклата многу подобро ја дотеруваме, ја исправаме и чешламе и ќе ја имаме готова.

Смешна волнена кукла


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.