Смешни ежи

Смешни ежи

Овие животни се страствени затоа што имаат светли бои и забавен изглед. Тие се ежи што можете да ги направите со картон и волна и што можете да ги направите со мали деца, бидејќи практикувањето занаети со изглед на животни е нешто што тие го сакаат.

Не ви требаат многу сложени материјали, со парче картон можете да направите волнени помпони и со обоени картони да ги направите телата на ежевите. Треба само да лепиш мали мали црни помпони кои ќе ги красат носевите на овие слатки ежи.

Материјалите што ги користев се:

 • Обоена волна (во мојот случај сина и зелена)
 • Син и жолт картон
 • Мали црни помпони
 • Парче картон за изработка на помпони од волна
 • Молив
 • Компас
 • Тијарес
 • Топол силикон со пиштол
 • Црн маркер

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

На картон цртаме форма слична на C да се прават помпони од волна. Започнуваме со тркалање на волната околу отворот, оставајќи мал крај на волна на едната страна.

Смешни ежи

Втор чекор:

Колку повеќе вртења и дадете на структурата, толку поубава и помпезна ќе биде помпа. Ние го сечеме и го врзуваме крајот со другиот крај што го оставивме на почетокот. Овој дел треба да биде доста добро поддржан и тесен. Ние го вадиме делот од волната од картонот и ќе забележиме дека ќе има форма на лак. Willе ги исечеме краевите на волната да се формира помпон.

Трет чекор:

На картон цртаме круг со компас со дијаметар од 6,5 см. Исто така, ќе нацртаме нозете на ежот на страните на кругот. Со црн маркер го обележуваме она што го нацртавме и ги насликаме ноктите на нозете. Ние го отсекуваме цртежот.

Смешни ежи

Четврти чекор:

На истиот картон повторно цртаме друг круг со дијаметар од 8 см. Ние го исекуваме и повторно го исекуваме радиусот во внатрешноста на кругот од крајот до централната точка. Со обемот направен на овој начин можеме да формираме конус. Извртувајте за да го формирате конусот и исечете го делот што останува од картон. Ние ги спојуваме краевите на конусот со врел силикон за да го направиме конусот.

Смешни ежи

Петти чекор:

Ние ја лепиме волнената помпон на картонот исечен со шепите. Исто така, го лепиме конусот на телото на волнената помпона за да дејствува како муцка. Исто така, ќе ја залепиме малата црна помпон до врвот на конусот, бидејќи тоа ќе делува како нос. Со маркерот ги цртаме очите на ежот и со тоа ќе завршиме со правење на ова смешно мало животно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.