Смешни мали круни од картон

Овој занает е идеален за правење носии дома, за славење на роденден или за користење круна во игра и носење од оној што ќе го освои. Опциите се неограничени! Само вашата фантазија може да ги запре опциите. Јасно е дека правењето мали и забавни круни од картон може да бидат многу стимулативни за децата.

Прво, потребно е да се има предвид дека овој вид активност најдобро се прави со деца кои веќе имаат доволно моторни вештини за да можат да сечат. Подоцна, Willе мора да бидете само покрај нив за сè да оди како што треба и правилно да ги следат упатствата.

Потребни материјали

 • 1 картонска ролна (или повеќе од 1 ако сакате да направите повеќе од една круна)
 • Материјал за украсување: налепници, бои, маркери, бои, сјај ... што сакате
 • 1 ножици
 • Лепак
 • 1 жица или гума

Како се прави занаетчиството

Изработката на овој занает е многу полесна отколку што замислувате и ако ги погледнете сликите ќе видите дека нема мистерија. Прво ќе треба да ја нацртате формата на круната на ролна хартија како што гледате на сликата.

Откако ќе го имате, ќе мора внимателно да го исечете за да не се скрши, особено ако картонот од тоалетна хартија е тврд. Користете добри ножици за ова, или нож за употреба ако возрасно лице го сече.

Потоа украсете ја круната како сакате. Ставивме лента за миење, малку украсивме со маркери и додадевме убави форми на ева гума. Но, ова е само индикативно. Можете да го декорирате како што сакате со материјалите што ги имате при рака.

Откако ќе се украси, земете јаже или еластична лента за да можете да го закачите на круната и да можете да го ставите на главата без да паднете. Измерете ја големината на јажето или гумата според главата на лицето што ќе го носи. И облечи го. Направивме дупка на секоја страна и со јажето, мал јазол за да го одржиме добро.

Забавната мала круна е подготвена!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.