Забавни сладоледи од хартија и картон

Забавни сладоледи од хартија и картон

Ова лето можете да создадете убав момент со овие забавни сладоледи направени од хартија и картон. Ќе ви се допадне да можете да поминете убав момент со децата и да можете да го правите овој занает каде треба и да црташ.

Во неговите чекори можете да видите како се користи топлиот силикон, но секогаш може да се замени со нормален лепак за да не се повредат децата со него. Следете ги нашите чекори и гледајте го нашето демо видеоЌе ви се допадне колку е лесно да се направи.

Ако сакате да дознаете повеќе за други слични занаети, внесете ја оваа забава магнети за сладолед

Материјалите што ги користев за овие два сладоледи:

 • Картон со големина А4 во беж боја.
 • Картон со гроздобер цртежи.
 • Два бели чаршафи.
 • Маркери во боја: темно кафеава, светло-кафеава, зелена, темно розова и светло розова.
 • Декоративна картонска слама.
 • 4 големи пом пом во различни бои.
 • Топол силикон и неговиот пиштол.
 • Ножици
 • Правило
 • Молив.
 • Компас

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Со компасот правиме а половина круг. Мора да го направите големо и ако не ја земете целата хартија можете да изберете дел. Потоа ќе ја превиткаме едната страна и ќе ја исечеме за да усвои форма на конус.

Втор чекор:

Со темно кафеав маркер сликаме попречни линии симулирајќи ги квадратите на нафората. ќе се наведнуваме правејќи обликот на конусот од обландата за сладолед и залепете ја со топол силикон. Ако го направите тоа со друг лепак, ќе мора да ја држите структурата додека не се исуши. Откако ќе се формира конусот, ќе видиме дали останал дел. Ако е така, ќе го скратиме со ножици.

Трет чекор:

Од бел лист хартија правиме совршен квадрат. Преклопуваме во форма на X и во форма на +. Потоа ќе се обидеме да го свиткаме така што ќе усвои структура каде што се формираат две триаголни лица.

Четврти чекор:

Во едно од предните лица кои имаат триаголен облик, го обојуваме линии во форма на сладолед. Избравме светло кафена и зелена боја. Другата линија ќе биде бела. Секој од нив ќе го нацртаме со Ширина 1 см. Ја гледаме триаголната структура од предната страна и ја превиткуваме како да ја вртиме страницата, земајќи го долниот лев агол и преклопувајќи го надесно. Ќе се формира ново триаголно лице кое исто така ќе го нацртаме со попречни линии, како на другата претходна слика.

Ќе ги нацртаме другите линии на нијанси на розова боја во другата структура на фолио што ја превиткавме.

Петти чекор:

Со раце ја земаме насликаната структура и правиме неколку набори во форма на бранови така што добива форма на сладолед. Го ставаме внатре во конусот и за да биде предмет можеме да го дадеме неколку допири со силикон.

Забавни сладоледи од хартија и картон

Чекор шест:

Земете ја сламата и пресечете ја на половина. фрламе малку силикон во една од сламките и го ставаме внатре во сладоледот. Ќе ги залепиме и другите две обоени помпони.

Забавни сладоледи од хартија и картон

Седми чекор:

Ние сечеме парче украсна хартија и ќе го свиткаме во форма на мал конус. Го ставаме над големиот шишар, за да добие облик на корнет украсен со хартија.

Забавни сладоледи од хартија и картон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.