Смешно гумено глувче ЕВА

Занаетот што го презентираме подолу е многу едноставен занает за правење, идеален за 6-годишни момчиња и девојчиња бидејќи бара сечење и лепење со специјален лепак ЕВА. Тоа е многу смешно глувче кое може да има повеќе функции како што се: украсување на детска спална соба или користете за кога ќе дојде самовилата за да знае каде е забот што треба да го избере.

Занаетчиството не трае многу повеќе од 5 до 10 минути за да се направи, а тоа е забавно и забавно. На децата ќе им требаат неколку упатства за да можат да го сторат тоа правилно. Прочитајте за да дознаете што ви треба и кои материјали да ги користите!

Потребни материјали за занаетчиството

  • 3 листови ева гума (црвена, сива и бела)
  • 1 шише специјален лепак за гума ЕВА
  • 1 ножици
  • 2 подвижни очи

Како се прави занаетчиството

Прво ќе треба да нацртате кои ќе бидат деловите на глувчето како што гледате на сликите: уши (сива гума ева и внатрешност на ушите црвена или розова гума ева), тело (сива гума ева), нос (црвена ева гума) и мустаќи (тенки ленти од бела гума ева).

Откако сè е нацртано, продолжете и исечете го. Кога сè ќе се исече, ќе го поставиме на глувчето. Направете го тоа како што гледате на сликите за да остане исто. Кога веќе сте ги залепиле сите делови на глувчето и недостасува само носот, залепете ги подвижните очи.

Следно, прво залепете ги мустаќите како што гледате на сликите и откако ќе ги поставите на место, само ќе треба да го ставите носот одозгора за да ги покриете залепените мустаќи и да изгледаат добро. На крај, земете мала сива лента од ева гума и засукајте ја малку, залепете ја на задната страна како опашка на глувчето, како што гледате на сликата. Haveе го имате вашиот смешен глушец!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.