Снешко со капачиња од шишиња

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова снешко со капачиња од шишиња Тоа е начин за рециклирање на плочите и за забава на децата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот снешко со плочи

 • Две капачиња за шишиња. Идеално, тие не треба да бидат свиткани. Ако се свиткани, можеме да се обидеме да ги расплетуваме.
 • Маркери, една црна и една црвена или портокалова.
 • Парче волна да се направи шал.
 • Парче лента, волна или јаже за да направите закачалка.
 • Пиштол за топол лепак
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Најпрво ќе ги залепиме двете плочи раб едни на други со топол силикон или друг силен лепак што го имаме.

 1. Откако ќе го имаме телото на куклата, ќе ги земеме маркерите и насликајте ги деталите на лицето и телото. Во една од плочите ќе насликаме три точки во средината и вертикалата. На другата плоча ќе насликаме две точки за очите, носот во портокаловиот обележувач (во спомен на морков) и насмевка со четири или пет точки што формира полумесечина под носот.

 1. Ајде сега земете парче волна и ќе го превртиме во областа каде што се среќаваат двата чаршави да се скрие каква било трага од лепак. Ние правиме јазол и ако сакаме може да ставиме и капка лепак за да го поправиме подобро.

 1. Конечно, ќе направиме лепете парче лента, јаже или волна на задниот дел од плочите како јамка за да можеме да обесиме снешко. Можеме да залепиме и магнет за да ја ставиме куклата во фрижидер.

И подготвени! Веќе ја имаме нашата кукла подготвена.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.