Стаклено шише насликано со акварели

шише

Среќен понеделник направи сам пријатели! Како ја започнавте неделата? Се надевам дека со голем ентузијазам и трпеливост ќе ги поминам овие денови на екстремна топлина. Неделата ја започнуваме со нови самодоверби кои се надеваме дека ви се допаѓаат и ќе ви помогнат да ја ослободите вашата креативност.

Во денешното упатство, решивме да се обложуваме на рециклирање за украсување давајќи му нов живот на шише на Кристал што подоцна можеме да го користиме како вазна, како држач за свеќи, како молив итн. На кратко, можете да му дадете алатка што ви се допаѓа најмногу.

материјал

  1. Стаклено шише.
  2. Пакет акварели и четки.
  3. Сад со вода.
  4. Шише лак за прскање за стакло.

Proceso

шише1 (копија)

Прво ќе го исчистиме шишето со нанесување топла вода за да ги налепниците и лепилото да излезат подобро. Откако ќе го имаме шишето чисто и суво, ќе продолжиме да ја нанесуваме бојата со акварели.

За да направиме боја проlирна, но не премногу разредена, ќе ја земеме предвид количината на вода со која ќе ја нанесеме бојата на стаклото. За да го направиме овој занает користевме боја со многу малку вода.

Applyе нанесеме боја низ шишето во различни бои и нијанси, создавајќи контраст што најмногу ни се допаѓа. Откако ќе го насликаме шишето, ќе го оставиме да се исуши додека акварелот не се исуши целосно. После тоа, ќе треба да нанесеме само лак за прскање. 

Имајте на ум дека, за да нанесете лак за прскање, мора да го направите на добро проветрено место и под картон за да не обоите ништо.

По нанесувањето на лакот на стакленото шише, оставете го да се исуши еден ден и, доколку е потребно, ќе нанесеме друг слој лак за прскање следниот ден.

До следната самодоверба!

Ако ви се допадна ова упатство, дајте лајк, споделете и коментирајте.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.