Стап игри за деца

Стап игри за деца

Willе ви се допадне овој занает направен со гарнитури стапчиња, за да си играат најмалите во куќата. Оваа игра се користи за развој на нивните вештини на забавен начин. Направен е со рециклирани материјали: ќе користиме големо шише млеко со формула и некои стапчиња за сладолед што ќе ги насликаме во различни бои.

Играта ќе се состои од ставање стапчиња во дупките на капакот, во нивните соодветни бои. Исто така, со стапчињата можете да ги натерате децата да ги претставуваат истите слики што можете да ги смислите со структура од пет стапчиња. Приложувам слика подолу за да имате примерок. Можете да отпечатите уште многу цртежи како овој, но да ги насликате стапчињата во различни бои, така што детето секогаш е предизвик да ги состави на различни начини.

Материјалите што ги користев се:

 • Големо шише млеко со мешавина со пластичен капак
 • акрилна боја во 6 различни бои. Користев сина, зелена, црвена, жолта, портокалова и розова боја.
 • секач
 • 6 дрвени стапчиња за сладолед
 • листови за печатење на цртежите
 • молив
 • четка

цртеж за печатење

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Избираме голема метална тегла со пластичен капак. Во мојот случај, избрав млечно млеко за да можам да го рециклирам. Ние ја земаме пластичната капа и правиме ознаки со молив да може да ги исече со секач. Ние ги правиме дупките до големината на стапот за да можеме да ги поставиме низ отворот.

Стап игри за деца

Втор чекор:

Ние ги насликаме отворите дека сме го исекле секој со различна боја. Ние ги насликаме стапчињата секој во боја, коинцидира со истите бои што ги насликавме на капакот. Идејата е дека кога ќе го поставиме капакот, децата можат да ги стават стапчињата во отворите и во нивната соодветна боја.

Трет чекор:

Проверуваме дали стапчињата се вклопуваат во секој отвор што го направивме. Потоа со истите стапчиња можеме децата да ги рекреираат и имитираат фигури како оваа во оваа мала куќа. Тие треба да го направат истото собрание со боите поставени во истиот редослед. Можете да имате пристап до фигурата на малата куќа на слика што ја додадов погоре. Зачувајте ја фотографијата и потоа отпечатете ја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.