Стегач за завеси со јаже и чепкалка за заби

Во денешниот занает ќе направиме а стегач за завеси со јаже и чепкалка за заби од кинеска храна, усвојувајќи облик сличен на оној на баретата за коса. Многу е лесно да се направи и е многу убаво.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме менгеме за завеси

 • Дебело јаже, ако сакате, можете да користите обоено јаже, или потенко јаже, но потенки, посложено да се направи.
 • Чепкалка за заби од кинеска храна што е убава.
 • Пиштол за топол лепак

Рацете на занает

 1. Првото нешто е да видиме колку е густа завесата што сакаме да ја собереме со нашата стегалка. За ова можеме подигнете ја завесата со рацете и на тој начин добијте идеја за тоа колку големи треба да ја направиме својата стегалка. Ова е важно затоа што ако стегачот остане мал или тоа нема да ни помогне или завесата ќе биде премногу тесна и ќе се збрчка. И, пак, ако е преголем, ќе се изгуби и нема да ни служи ни.
 2. Откако мерењето е приближно направено, почнуваме да ветер на јажето околу себе, лепејќи го со врел силикон. Важно е да изберете која страна ќе биде видлива од нашата стегалка за да избегнете останување на силиконски остатоци на таа страна. Ние ќе му дадеме на јажето a Овална форма.

 1. Кога ќе завршиме неколку кругови, можеме да ја провериме големината ставајќи ја на завесата, сè додека не видиме дека големината е соодветна. Да се ​​надополни стегачот ќе му го дадеме јажето на последниот пресврт, оставајќи малку јаз на тесните краеви на нашиот овал помеѓу претходните рунди и оваа последна, создавајќи два вида рачки.

 1. За да го завршиме, го пресекуваме вишокот јаже и ќе го скриеме крајот на јажето назад, фиксирајќи го добро со врел силикон. И ги отстрануваме остатоците од топол силикон од видливата страна со топлина и масна хартија.
 2. Ни останаа само земете чепкалка за заби и ставете ја нашата стега на завесата вметнување на чепкалка за заби низ двете рачки и оставање на завесата во средината на кругот создаден помеѓу жицата и чепкалката.

И подготвени!

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.