Стрела за учење занает

Здраво на сите! Во денешниот занает ви носиме друг занаетчиство за учење во кое најмалите во куќата ќе мора да го репродуцираат правецот на стрелките како што укажуваме.

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот занает за учење

 • Картон
 • Означи пенкало
 • Картон или фолија
 • Пиштол за топол лепак или кој било друг лепак од картон.
 • Тијарес
 • Секач

Рацете на занает

 1. Првиот е исечете го картонот што ќе биде основата на занаетот. Треба да биде со соодветна големина за детето кое подоцна ќе го искористи овој занает за учење. Откако ќе се исече ова прво парче, ќе исечеме уште едно исто.
 2. Во едно од претходните парчиња ќе направете неколку кругови во централниот дел и во хоризонтална линија, колку повеќе кругови, толку е поголема тешкотијата. 
 3. Откако ќе се направат овие кругови, исечете ги и залепете ги двете основни парчиња. 
 4. Отсекуваме три кругови со големина помала од дупките што биле во основата. Е ни треба три круга за секоја дупка. 

 1. Ги лепиме овие три кругови помеѓу нив создаде кула им олеснуваат на децата да се справат.
 2. На врвот на кулата ајде да нацртаме стрела, делот од стрелата што го означува правецот каде што е насочен треба да биде добро обележан, за да нема забуна подоцна. Овие кули ќе ги ставиме внатре во дупките во основата.
 3. Важно е мастилото за обележување да биде темелно суво пред да може да се користи занаетот.

 1. На картон или лист хартија ќе направиме карти каде што ќе нацртаме комбинација на стрели кои покажуваат на различни насоки. Овие картички ќе бидат оние што подоцна ќе им ги дадеме на децата да ги репродуцираат стрелките што се таму наведени со занаетчиството.

И подготвени! Занаетот веќе го имаме подготвено.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.