Сушење парчиња портокал за правење украси

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како лесно да се исушат парчињата портокал или кора од портокал за да направите украси на есен. Може да се користи за правење свеќи или централни делови.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги исушиме портокалите

 • Портокали, онолку колку што можете да соберете на плех.
 • Нож.
 • Лист за печење и хартија
 • Рерна

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е портокалите исечете ги на парчињаНа Парчињата не треба да бидат премногу тенки бидејќи може да изгорат прерано. Можете исто така да користите кора од портокал, но имајќи предвид дека овие парчиња мора да се проверат дали не изгорат.
 2. Ние ставивме рерната на 200 степени за да стане потопло. Во меѓувреме ставаме хартија на плехот и добро ги распределуваме сите парчиња за да не се допираат многу и сите да се сушат без проблем, покрај тоа што можат да контролираат дали ќе изгорат.

 1. ќе одиме осигурувајќи тие да не изгорат. Кога ќе помине некое време ќе ги превртиме. Изгледот на портокалите треба да биде на сувото овошје.
 2. Кога ќе изгледа вака, исклучете ја рерната и оставете да се одмори малку внатре пред да ја извадите тавата и префрлете ги парчињата на решетка за да можат да се изладат лесно без создавање магла што ги навлажнува парчињата портокал.
 3. Откако е ладно, можеме да ги чуваме во хартиени кеси или директно да ги користиме за украсување свеќи, централни делови, венци, украсување десерти, итн ...

И подготвено! Истиот процес можете да го користите и со други видови овошја како што се лимони, грејпфрути, лимета, итн ... обидете се да видите кои ви се допаѓаат најмногу.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает за да го украсите вашиот дом со доаѓањето на есента.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.