Diy и еколошки тоалетни влошки

Во овој занает ви носиме нешто поразлично од вообичаеното, а трик за правење тоалетни апчиња дома, лесен, еколошки и има одличен мирис, покрај тоа што ја исполнува неговата функција за чистење.

Дали сакате да видите како да ги направите?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите тоалетни влошки

 • 100 гр сода бикарбона
 • 15 капки есенцијално масло од чајно дрво
 • 5 капки есенцијално масло од лимон
 • Кофа со мраз
 • Стаклена тегла, подобро ако е херметичка
 • Сад и нешто за мешање што не е метал.

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е ставете ги состојките во сад. Важно е да ги вметнете во редоследот во кои се дадени во списокот, тоа е: прво 100fr бикарбонат, потоа 15 капки есенцијално масло од чајно дрво и на крај 5 капки есенцијално масло од лимон.
 2. Откако сите состојки се на место, промешајте добро, така што сите ќе бидат интегрирани. Willе видиме дека таа останува прилично лабава конзистентност како ронки.

 1. Кога сè ќе се измеша добро, ќе го ставиме во кофата со мраз со притискање така што смесата се набива. Овој чекор е важен или таблетите ќе се скршат кога ќе ги расплетиме. Во случај да се скрши, но ништо не се случи, можете да ги соберете тие делови и да ги користите веќе во тоалетот.

 1. Дозволивме стои околу 24ч така што обликот на калапот останува добро и ние веќе се растопуваме.
 2. Идеалниот е таблетите чувајте ги во стаклена тегла дека можеме добро да затвориме, подобро ако е херметички.

И подготвени! Ние веќе ги имаме нашите еколошки тоалетни влошки. Можеме да го оставиме шишето складирано во бањата и да ги користиме секогаш кога сакаме да имаме чист тоалет со добар мирис. Се разбира, ако има деца дома, подобро е да не ги оставате на дофат на раката, бидејќи и покрај фактот што трите состојки можат да бидат проголтани, сите тие мора да се разредат и да се земат во соодветни количини.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој домашен трик.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.