Таванска ламба во форма на фудбалска топка.

Денес ти покажувам како да направите таванска ламба во форма на фудбалска топка. Ако дома имате ламба со кружен облик, или направена од стакло, или една од оние направени од хартија, можете да ја искористите и тотално да го промените изгледот и да ја претворите во ламба за детска соба. Ако сакаат фудбал, тие ќе бидат воодушевени.

Материјали:

 • Светилка во кружен облик.
 • Црно-бела боја.
 • Молив.
 • Правило
 • Фактура.
 • Ножици
 • Четка
 • Сунѓер

Процес:

 • Ако ова е ваш случај и веќе имате светилка што сакате да ја рециклирате, ќе мора: извадете ја ламбата и избришете ја со влажна крпа.
 • Подгответе а пентагон и шестоаголник и направете го цртежот на лист хартија. За да го направите ова, пресметајте го просторот што треба да ги направите овие геометриски фигури повеќе или помалку големи. Помислете дека тие мора да имаат исто странично мерење. Потоа исечете со ножиците.

 • Обележете со молив точка на секое теме. Започнете на врвот и со пентагон.
 • Шестоаголници одат околу пентагонот. Обележете ги пентагоните со крст За да не се вклучите и да видите како се приклучуваат на секоја од точките со линијарот и молив.

 • Декорацијата започнува: за ова нанесете ја белата боја во областа на шестоаголниците. Размислете дека ако е направено од стакло, како што е мојот случај; мора да биде соодветна боја: витраж или керамичка боја.
 • За да не останат линиите од чекорот, имам нанесе сунѓер давајќи му мали допири, пред бојата да се исуши.

 • Направете го истото и со пентагоните, во овој случај сликајќи ги во црно.
 • Место сега механизмот за сијалицата и прицврстете ја ламбата на таванот.

Може да се користи и за подна лампа или за wallидно светло, се додека има топчеста форма.

Се надевам дека тоа ве инспирирало и знаете дали ви се допаѓа!

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.