Танцова маска за карневал

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе го направиме ова убаво танцова маска за карневал. Тоа е многу едноставно за правење и е одлично и за деца и за возрасни.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата танцова маска за карневал

 • Топол силиконски пиштол. Идеално, користете силиконски шипки во метална боја или оние со сјај.
 • Одмотајте хартија / масна хартија или убава хартија што не ви пречи да ја прикажувате под силиконот.
 • Молив
 • 2 канап или панделки
 • Секоја дополнителна декорација како пердуви, бисери, топки, дијаманти ... ова е опционално бидејќи самата маска изгледа добро

Рацете на занает

 1. Првиот чекор е да се земе мрсна хартија и направете го цртежот на нашата маска. Земете ја предвид физиономијата на нашето лице за да го направите централниот дел од маската што ќе помине преку носот. Исто така, треба да ја земете предвид областа каде што одат очите за да оставите јасно. Идеално е да носиме очила за сонце или очила за да знаеме каде се наоѓаат нашите очи. Ние правиме едната страна од маската, ја свиткаме хартијата и сечеме за да имаме симетричен цртеж.

 1. Откако ќе се проследи цртежот, ние ќе го направиме тоа преминете преку линиите со пиштолот за топол лепак. Контурите на маската треба да бидат добро пополнети за да го поддржат остатокот од маската. Линиите што ја исполнуваат маската можат да бидат неправилни во однос на дебелината.

 1. За да ја завршиме маската ќе направиме врзете низа или лента од секоја страна. Можеме да ги обезбедиме со малку силикон. За да ја ставиме маската, ќе треба да ја прилагодиме само на лицето и да ја врземе со конецот или лентата на задниот дел од главата.

 1. Маската ќе беше готова, но ако сакате Можете да го декорирате со додавање на бисери, дијаманти и пердуви во горната контура на маската. Ова е идеално ако сакате да направите неколку маски бидејќи тие би ги разликувале едни од други и секоја би имала свој личен допир.

И подготвени! Подготвени сме за карневалот.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.