Тајна порака да се игра шпион

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе видиме како да напишеме тајна порака за да играме шпион и да имаме многу смешни моменти. Постојат многу опции за тајни пораки, но без сомнение ова е многу едноставно, достапно е за секого и децата ќе можат да го користат без проблеми.

Дали сакате да видите како да ги направите овие скриени пораки?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме нашите тајни пораки.

 • Да ја напишете вашата порака: 
  • Свеќата, за да може да биде бела, не е важна големината на свеќата, она што нè интересира е восокот што го содржи.
  • Хартија каде да ја напишеме нашата порака.
 • Да прочитате скриена порака: 
  • Ознака во боја што е добра за очите како сина. По можност маркер со дебел врв бидејќи ќе ни помогне порано да ја откриеме скриената порака.

Рацете на занает

 1. Земаме хартија по можност бел чаршав и со работ на бела свеќа пишуваме пораката што сакаме да ја скриеме. Можеме да ја користиме целата страница, агол или повеќе скриен дел ... сето тоа зависи од тоа колку брзо сакаме нашиот приемник да ја чита скриената порака.

 1. Друга опција е да се изостри свеќа со помош на нож или секач. [Ова секогаш под надзор на возрасно лице или дозволувајќи му на возрасен човек да го стори тоа] За да можеме да направиме пофини линии.
 2. Откако ќе ја имаме писмената порака, ја свиткаме хартијата и ја депонираме на местото на испорака каде што ќе го земе примателот.
 3. Примачот мора да ја расплетува хартијата и да помине маркер по целата површина за да ја открие скриената порака. Ова се случува затоа што восокот создава филм преку кој мастилото од маркерот се лизга и не се става, ова овозможува пишаниот дел да биде појасен од остатокот и може да се чита.

И подготвени! Сега можеме да играме шпион, да испраќаме тајни пораки со пријатели или браќа или што и да ни падне на ум.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.