Тенџере украсено со глина за правење подароци

Тенџере украсено со глина

Понекогаш не знаеме каде чувате мали подароци на оригинален начин. Со ова упатство ви донесувам идеја да создадете украсен брод за правење подароци. Можевме да го земеме како двоен подарок, бидејќи подоцна останува украсното тенџере да чува други работи. Одлично е за нас сега кога Денот на мајката.

Материјали

 • Брод
 • Фимо или полимерна глина
 • Нож од глина
 • Ролер

Чекор по чекор

За да создадете саксија украсена со глина за подароци, мора прво да го отворите садот и да работите со лабавиот капак. Топ-тенџере

Изберете ја глината од бојата што сакате да ја покриете капакот. Измазнете го со валјакот и направете го што е можно потенок. Направете го поголемо од капакот затоа што секогаш ќе имате време да ги намалите, но не сакаме да бидеме премногу кратки.

Мазна глина

Ставете го покривајќи го капакот и пресечете ја преостанатата глина со нож или можете дури и со ножици. Капак на капакот

Добро притиснете со дланката за да се залепи глината на садот. Ова се прави со дланката за да не оставите премногу стапалки. Ако сакате, можете да го превртите и за да бидете сигурни дека капакот на теглата е многу мазен. Капаче за покривање

Можете веќе да го ставите капакот на теглата ако е поудобно да се работи вака.

Следно ќе создадеме лак како да е пакет за подароци. За да го направите ова, истегнете ја глината создавајќи хуро, израмнете ја и исечете ги краевите така што да бидат исправени. Бродски линии

Ставете го на капакот од едната до другата страна и сторете го истото со друго парче. Вториот мора да се залепи на таков начин што двата хуро се прекрстуваат на капакот. Тапа со хурос

Сега направете ленти за лак. Раширете Churro и израмнете го. Исечете ги краевите така што има два шила. Исечете го Churro на половина и ќе имате две ленти. Панделки за чамци

Лепете ги лентите на капакот со шила надолу. Брод со панделки

За да го направите остатокот од јамката, создадете Churro, израмнете го и преклопете го како што гледате на сликата. Лак од глина

Обележете линија во центарот и уште две хоризонтално на страните. Креирајте го центарот на лакот со мала исцедена хуро. Целосна јамка

Залепете го на капакот.

Брод со лак

И ќе го завршиш својот брод.
Декоративен брод


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JULIO dijo

  Добро Ако го сториме тоа со фимо или полимерна глина, нема да можеме да го ставиме во рерна, па како се стврднува?

  1.    Ајрин Гил dijo

   Здраво Џулио.
   Во овој случај, полимерната глина мора да се исуши на воздух. Можете да ја користите марката Fimo во опсегот FImo Soft или која било глина за сушење на воздухот, како што се скокање од глина или DAS Color.
   Честитки!