Тетратки со рециклиран материјал

БЕЛЕШКИ Добро утро пријатели. Не знам дали ќе ти се случи како мене, но во последно време треба да ги запишам сите идеи што ми паѓаат на ум и запишувам белешки на секоја пронајдена хартија. Затоа, подобро да ги имате сите идеи заедно и да ги запишете во тетратка.

Неверојатно е сè што може да се направи со рециклирани материјали, денес ќе видиме како да ги трансформирате кутиите со житни култури во слатки бележници за наша употреба или исто така да направиме подарок.

Материјали:

 • Кутии со житни култури.
 • Folios.
 • Украсени трудови.
 • Тема или волна.
 • Лепак за лепак.
 • Гилотина или секач.
 • Умрете

Процес:

БЕЛЕШКИ 1

 1. Ни треба кутии со житни култури за рециклирање, како парчиња украсена хартија за да ги врзуваме нашите тетратки.
 2. Ние ги пресекуваме фолиите на половинаКористев четири за секоја тетратка, кои, исечени, а потоа свиткани, ни даваат вкупно шеснаесет страници.
 3. Кога ги имаме осумте лисја, ние преклопуваме на половина.
 4. Ние ги заокружуваме аглите со матрица, за попрофесионална завршница.
 5. Ние ги обележуваме капачињата во картонот од житната кутија, давајќи му половина сантиметар повеќе од мерењето на лисјата.
 6. Ние го пресекуваме картонот за капаци до големината. Ние ги преклопуваме и заокружуваме аглите. Овој пат залепив неколку обоени листови за да го покријам цртежот на кутијата со житни култури.
 7. Ние правиме некои дупки, и во капачињата и во лисјата.
 8. Ја поминуваме конецот и врзуваме со јазол однадвор.

БЕЛЕШКИ 2

Onlyе имаме само украсете ги нашите тетратки со парчиња хартија или со она што најмногу го сакаме, дури и можеме да ги персонализираме со името. Ми паѓа на памет дека може да биде подарок и да ги напише резолуциите за следната година.

Се надевам дека ви се допадна овој занает  и дека е корисно за вас да го примените во пракса. Веќе знаете дека можете да го споделите, да дадете слично на иконите на врвот, да коментирате и да прашате што сакате, бидејќи ние сме среќни да одговориме на вашите прашања. Се гледаме на следната самодоверба.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.