Плетена корпа со картонска кутија

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе одиме направете ја оваа прилично плетена корпа од картонска кутија и јаже. Тоа е многу едноставно да се направи и несомнено ќе додаде допир на природни влакна во секоја просторија во куќата.

Дали сакате да знаете како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме нашата плетена корпа

 • Картонска кутија. Cutе го пресечеме за да го оставиме на висината што сакаме да ја има корпата, задржувајќи ја основата на кутијата.
 • Не премногу дебело јаже, каква и да е бојата што ја сакаме.
 • Машина.
 • Ножици
 • Правило
 • Молив.

Рацете на занает

Чекор по чекор на овој занает можете да го видите на следното видео:

https://youtu.be/umHm8kXt-ZQ

 1. Првиот е поделете ги страните на кутијата за да направите парчиња и да добиете ленти. Важно е да не се пробие основата на кутијата. Striе ги стесниме тие ленти така што јажето ќе помине лесно. Willе ги изброиме четирите агли, па ќе започнеме да мериме и да се сечеме од нив и да напредуваме низ останатите страни.
 2. Одиме покријте ја основата на внатрешноста на кутијата можеме да го направиме со јаже или со картон или слика. Ставаме околу работ на јажето на сликата и кога целата основа е покриена, одиме нагоре по јажето на страните.
 3. По ќе го поминеме јажето помеѓу картонските ленти една над и една подолу. Sureе се погрижиме да го затегнеме јажето надолу, така што картонот не е видлив или многу малку се гледа. Willе продолжиме сè додека не заврши кутијата.
 4. Makeе направиме плетенка со јажето или ќе го извртуваме и ќе го залепиме на работ од целата кутија за да се заврши кошот.

И подготвени! Ние веќе ја имаме нашата корпа плетена како плетен подготвена и ќе треба само да ја поставиме во аголот што го сакаме.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.