Макамера завеса од ткаенина од маица

Здраво на сите! Во денешниот занает ние ќе ја направиме оваа завеса за ткаенина од типот макраме. Совршен е за украсување врати и прозорци, иако особено врати од тремот, бидејќи е многу пријатно да се помине низ него, не прави бучава кога има воздух и ги извршува функциите на кој било вид завеса.

Дали сакате да видите како можете да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ја направиме завесата за ткаенина од типот макраме

Рацете на занает

 1. Првото нешто што ќе направиме е ставете неколку куки на избраниот столб за да можете да го обесувате на идот. Во случај на избор на завеса, таа е закотвена на wallидот, како што е соодветно. Ние мора да ја направиме завесата со вклучена прачка.

 1. Toе исечеме лента од двојна крпа, што е околу десет сантиметри подолга од мерката од шипката до земјата. 
 2. Малку по малку, и со претходната лента за ткаенина како водич, ние ќе го направиме тоа одете ленти за сечење на ткаенина. Идеално е да сече ленти од сите бои што сакаме да можеме да ги направиме во дизајнот. Toе ни требаат многу ленти, затоа не плашете се да исечете добра количина на почетокот.
 3. Откако ќе се исече, ние ќе го направиме дизајнот според боите и ќе ги закачиме лентите на лентата како што може да се види на следната слика. Ние мора да ги ставиме што е можно поблиску.

 1. Кога ги имаме сите нив, ќе ги врзуваме два по два, ќе ги оставиме лентите на краевите лабави и ќе започнеме со втората. Tieе врземе јазол помеѓу 2-3, 6-7, 10-11, итн. Оставајќи две лабави ленти во средината на секој јазол. Подоцна Ние ќе ги јазлемиме тие лабави ленти, но оставајќи го јазолот под претходниот. 

 1. Оставаме простор и повторно почнуваме да врзуваме два по два, но овој пат почнувајќи со првата лента (што ја оставивме лабава). И ќе се вратиме да направиме уште еден втор ред на јазли со двете ленти што се оставени слободни.

 1. Конечно, ја исекуваме должината на завесата на ниво на земја, можеме да врземе некои јазли како украс.

И подготвени! Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.