Топла силиконски рози и црвени камења

Топол силиконски цвет

Е направиме топло розова со силиконски, совршен за украсување на крајот на нашите пенкала или моливи. Може да се користат и за да се стави на гранки и да се прават букети рози за украсување.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни силиконски цветни материјали

 • Топол силикон
 • Црвен камен во прав
 • Пенкало, молив или гранки каде што ќе ги ставиме цвеќињата.
 • Рацете на занает
 • Ролна или друг инструмент што ни помага да го растегнеме врелиот силикон.

Рацете на занает

1. Ставивме хартија за печење на маса и под неа крпа или друг елемент што ја спречува топлината на масата. Ставивме многу силикон на хартија во рерна и фрламе камена прашина погоре.

Топол силиконски розов чекор 1

2. Ставиме уште едно парче мрсна хартија врз врелиот силикон и со помош на валјак или нешто што можеме да го користиме како такво, многу добро го израмнуваме силиконот ширејќи го.

Топол силиконски розов чекор 3

3. Чекаме да се олади и да полета Ние ги одделуваме хартиите за печење и го лупиме врелиот силиконски лист. Со ножици ќе исечеме ливчиња од цвеќе.

Топол силиконски розов чекор 2

Топол силиконски розов чекор 3

4. Го земаме пенкалото или каде што сакаме да ги ставиме цвеќињата и ставаме малку силикон на работ. Постепено ги лепиме ливчињата на обвивен начин. Putе ставиме ливчиња додека не го постигнеме посакуваниот волумен за цветот.

Топол силиконски розов чекор 4

5. Во овој случај, решив Завршете го цветот со ставање парче жица. Ова е опционално, но му дава убав допир ако ќе го искористиме цветот за украсување пенкало или молив. Ако направиме букет рози, можеме да ставиме неколку зелени лисја за да ги довршиме цвеќињата.

Топол силиконски розов чекор 5

Топол силиконски розов чекор 6

И подготвени! Само треба да го повторите овој процес со секое цвеќе што сакате да го направите. Можете да користите различни видови камен во прав за да му дадете боја. Исто така, добра идеја е да користите сјај или директно врел силикон од некоја боја.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.