Три начини да направите кутии за подароци

Три начини да направите кутии за подароци

Ако сакате да подарите многу оригинални подароци со многу лично пакување, еве три многу привлечни кутии на кои можете да работите лично. Ако погледнете како се изработени, нема да биде многу тешко да се направат и ако ги имате на располагање материјалите, тие можат брзо да се подготват.

Јас ја завиткав кутијата со добрите со хартија за подароци, но можете да користите многу погуста хартија за да не биде толку збрчкана, како и другите кутии, секогаш можете да користите кој било тврд материјал, како што е хартија за изработка, колку е потребно и дека можете да го најдете во која било канцелариска продавница и чаршија. И, ова е само демонстрација за тоа како можете да го направите, бидејќи боите, примероците и панделките може да се комбинираат со материјалите што најмногу ви се допаѓаат.

Чекор по чекор на ова упатство може да го видите на следното видео:

Ова се материјалите што ги користев:

 • За бонбони кутија:
 • исечете картон од кујнски ролни
 • Завиткајте подароци
 • лепак за лепење
 • ножици
 • про transparentирна лента
 • про clearирна пластика од тип целофан за завиткување
 • панделки за подароци
 • За црвената кутија:
 • Картон со големина А4
 • свилена хартија
 • лепак за лепење
 • ножици
 • молив за обележување
 • правило
 • лента или кабел од кој било материјал за украсување
 • За пирамидалната кутија:
 • Картон со големина А4
 • лепак за лепење
 • ножици
 • молив за обележување
 • правило
 • лента или кабел од кој било материјал за украсување
 • налепници за затворање на кутијата

Да се ​​направи бонбони кутија:

Прв чекор:

Ние избираме картонска цевка и ни недостасува Кола наоколу за да ја залепите хартијата за завиткување, оставете ја хартијата да се истакне на двата краја.

Втор чекор:

Правиме парчиња на вишокот делови на краевите на хартијата што ги залепивме. Овие вишоци делови ќе бидат залепени назад во внатрешноста на цевката, така што таа е добро завршена. Оставаме да се исуши.

Трет чекор:

Ние сече парче од халофа од целофан доволно голем за да се завитка околу цевката и исто така излегуваат кон краевите. Откако ќе се завиткаме, ќе го одржиме со малку леплива лента. Ги земаме двата краја што беа испакнати и ги навиваме за да можеме да ги врзуваме лента за подароци, но пред да затвориме еден од краевите ќе ја наполниме цевката со бонбони. За да завршиме, ќе ги свиткаме лентите, така што тие ќе бидат украсни, за ова брзо ги гребеме ножиците со наведената лента од горе надолу.

Да се ​​направи црвената кутија:

Прв чекор:

Ние земаме парче картон. На едниот нејзин крај што е потполно исправен, ќе го обележиме растојание од 8 см да може да направи А. паралелна линија. Ние сечеме целата должина на картонот. Ние го отсекуваме она што го обележавме со молив.

Втор чекор:

На двата краја на исеченото парче, обележуваме линија од 6 см далеку од работ.

Трет чекор:

Ние најдовме средината на линијата што обележавме за да поставиме компас и да обележиме a полукруг. Ние сечеме.

Четврти чекор:

Ние најдовме централниот дел на целиот картон. Тоа ми дава 8,75cm мерење од една од обележаните линии кон центарот. Обележуваме со линија тој централен дел.

Петти чекор:

Ние ги обележуваме другите две паралелни права (еден десно и еден лево) до таа централна линија што ја направивме. Тие ќе имаат растојание од 1,5cm далеку од таа линија. Овие редови ќе ги преклопиме да се формира кутијата. За да го олеснам преклопувањето, обележав со клип рече редови и помагајќи ми во правилото.

Чекор шест:

Ние правиме два квадратни 6х6 см секој. Тие ќе бидат страни на кутијата. Е обележиме две паралелни права во внатрешноста на плоштадот да се направат некои набори што ќе направат клапи да ги залепат на кутијата. Линиите ќе бидат готови на растојание од 1 см од страните. Ние ќе ги преклопиме клапите што ги нацртавме.

Седми чекор:

Е се шириме опашка на реверите да го залепи на кутијата.

Осми чекор:

Фаќаме ткивна хартија и ја брчкиме сè што можеме со наши раце, го делиме на два дела. Ние фрламе Кола од двете страни на кутијата за да може pegar ткивната хартија. Beе биде многу декоративно. Ние оставаме да се исуши и ја пресекуваме хартијата вишок од страните.

Деветти чекор:

Ние правиме дупка централно на горниот дел од полето за да може да се помине лента или кабел. Ние го чуваме кабелот и го правиме јамка.

Да се ​​направи пирамидалната кутија:

Прв чекор:

Избираме а картонски фолија Големина А4, ајде повлече линија во центарот и по него.

Втор чекор:

Ние ја мериме најтесната страна на картонска фолија. Во мојот случај има димензии 24 см. Избираме еден од аглите на тесната страна и ќе обележиме линија 24 см кон централната линија што ја обележавме порано. Ние го правиме истото со другиот спротивен агол. На овој начин ќе го формираме нашето рамностран триаголник.

три начини да направите кутии за подароци

Трет чекор:

Ние го обележуваме централниот дел на страните на триаголникот што ги обележавме. Повторно обележуваме права линија. На овој начин повторно формираме друг триаголник.

Четврти чекор:

Ние правиме две триаголници што ни останаа. Ги гледаме фотографиите.

Петти чекор:

Ние цртаме реверите на страните на триаголниците за да можете да се вклопи во пирамидата кога ја градиме. Ние ги преклопуваме нацртаните линии.

Чекор шест:

Во квадратната размавта што ја цртаме фрламе Кола да може да му се придружи со една од странично.

Седми чекор:

Ние пополнуваме кутијата по наш вкус и правиме неколку дупки на прстињата на пирамидата, со овие дупки можеме да поминеме a кабел тоа ќе го направи унијата подобра. Едната страна ќе ја имаме затворена, можеме да помогнеме во неговото затворање со поставување на некои налепници декоративни


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.